Caravanning poza wakacjami i przygodą łączy się nierzadko także z wieloma niebezpieczeństwami. Oprócz komfortu jazdy warto więc zadbać również o to, aby cała podróż odbyła się bez nieprzyjemnych niespodzianek. Dlatego dziś skupimy się na niezwykle ważnym aspekcie jakim jest bezpieczeństwo na drodze. Przestrzeganie przepisów, zapinanie pasów czy robienie regularnych przerw podczas długiej jazdy wydają się sprawami oczywistymi, ale czy na pewno? W poniższym wpisie podpowiadamy Wam na co musimy zwrócić uwagę na drodze i nie tylko, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno sobie, swoim najbliższym, jak i innym użytkownikom ruchu?

Przygotowanie techniczne i wyposażenie pojazdu

Przygotowanie pojazdu do długich, wakacyjnych podróży w dużym stopniu przyczynia się do poprawy naszego bezpieczeństwa. Nawet zwykła awaria może znacznie popsuć nam wakacje czy doprowadzić do przykrego wypadku. Dlatego przed wyruszeniem w drogę sprawdźmy poziom oleju w silniku oraz płynu chłodniczego. Zadbajmy także o prawidłowy stan opon – skontrolujmy ciśnienie, stan ogumienia i głębokość bieżnika. Powyższe czynności powinny być rutyną przed każdą dłuższą podróżą. Co jeszcze należy zrobić? Sprawdźmy hamulce – zużycie klocków hamulcowych i jakość płynu hamulcowego. Najlepiej wybrać się do serwisu i przygotować nasz pojazd do długiej wyprawy pod okiem fachowców.

Odpowiednie wyposażenie naszego auta jest równie ważne co jego stan techniczny. Czego zatem nie powinno w nim zabraknąć? Każdy pojazd obowiązkowo musi być wyposażony w trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę oraz kamizelkę odblaskową i podstawowe narzędzia –takie jak m.in.: podnośnik, klucz krzyżakowy i wkrętaki. Koniecznie zaopatrzmy się również w apteczkę zawierającą: plastry, bandaże, kompresy gazowe, środek dezynfekujący, opaskę uciskową, rękawiczki ochronne, trójkątną chustę oraz koc termoizolacyjny.

Przestrzeganie przepisów i kultura jazdy

Fundamentem bezpieczeństwa na drodze jest przestrzeganie przepisów regulujących ruch drogowy, a także kultura jazdy, która znacznie poprawić może komfort podróżowania. Oto podstawowe zasady, o których nie wolno zapominać:

– przestrzeganie zasady zachowania bezpiecznego odstępu między pojazdami daje możliwość bezpiecznego reagowania w nagłych sytuacjach,

– odpowiednio wcześniej zmieniajmy światła drogowe, mając na uwadze komfort i bezpieczeństwo innych uczestników ruchu, pamiętajmy również żeby nasze światła nie oślepiały kierowcy jadącego przed nami święcąc w jego wewnętrzne lusterko,

– sygnalizujmy manewry – dzięki odpowiednio wczesnemu włączeniu kierunkowskazów dajemy innym sygnał o naszych zamiar i czas na bezpieczną reakcję,

– w miejscach zwężenia drogi warto zastosować zasadę „na zmianę” – samochody zjeżdżające z pasa kończącego się powinny przepuszczać się na zmianę wraz z samochodami z pasa biegnącego dalej, to zwiększy to płynność ruchu,

– ustępujmy miejsca na pasach, nie wymuszajmy pierwszeństwa, nie wyprzedzajmy przed i na pasach,

– nie blokujmy ruchu, spod świateł ruszajmy dość dynamicznie, aby jak największa liczba samochodów miała szansę przejechać na zielonym świetle, na drogach wielopasmowych jedźmy prawym pasem, a przed jego zmianą zasygnalizujmy manewr.

Zmęczenie

Kilkugodzinna jazda jest zazwyczaj niezwykle wyczerpująca i nużąca – szczególnie gdy trasa jest monotonna. Warto więc wiedzieć w jaki sposób utrzymać koncentrację w czasie długiej drogi, aby bezpiecznie podróżować. Niezwykle istotną kwestią, o ile nie najistotniejszą jest robienie regularnych przerw. Zalecane są postoje co dwie godziny – nawet takie trwające 10 minut mogą znacznie podnieść naszą koncentrację i zapewnić trzeźwość umysłu na następnie 300 kilometrów. Polecane jest również spożywanie napojów z kofeiną, która skutecznie pobudza. Pomóc może także słuchanie muzyki oraz audiobooków, warto więc zabrać ze sobą pendrive’a lub płyty z ulubionymi piosenkami czy książkami.

Jazda w nocy

Powiedzmy sobie szczerze, niewielu kierowców lubi jazdę w nocy, która bywa prawdziwym wyzwaniem nawet dla tych bardziej doświadczonych. Nic dziwnego – ograniczone pole widzenia, oślepiające światła innych pojazdów, zmęczenie i senność to czynniki znacznie utrudniające jazdę i występują głównie właśnie nocą. I mimo, że caravaning – czyli podróżowanie z „domem na kołkach” znacznie ułatwia odpoczynek w czasie jazdy, nierzadko zdarza się, że musimy jechać również w nocy. Jak zatem poprawić bezpieczeństwo na drodze podczas podróżowania o tej porze?

Niezwykle ważne jest ustawienie świateł – źle ustawione mogą oślepiać kierowców jadących z naprzeciwka oraz stan żarówek – słabe i stare mogą ograniczać widoczność. Warto zwrócić uwagę także na czystość szybek i reflektorów – najlepiej aby ich czyszczenie było naszym rutynowym działaniem, aby nie ograniczać skuteczności świateł.

Podczas jazdy używajmy świateł drogowych, czyli tzw. długich, które znacznie poprawiają pole widzenia i ułatwiają obserwację drogi, jak również jej otoczenia. Pamiętajmy jednak, aby nie oślepiać kierowców jadących z naprzeciwka oraz tych przed nami i odpowiednio wcześniej wyłączać długie światła. Podobnie w terenie zabudowanym, chyba, że jest on nieoświetlony.

Dużą rolę odgrywa także oświetlenie wewnątrz samochodu – jeśli jest ono zbyt mocne może znacznie osłabiać naszą zdolność obserwacji drogi. Dlatego podświetlenia deski rozdzielczej ustawmy tak, aby nie były zbyt intensywne, a nawigację w trybie jazdy nocą.

Nocą znacznie szybciej stajemy się senni i zmęczeni, dlatego koniecznie są regularne postoje i odpoczynek, które pomogą przywrócić koncentrację, a tym samym bezpieczeństwo na drodze.

Jazda w deszczu

Nierzadko jesteśmy zmuszeni podróżować podczas niepogody. Na co wtedy zwrócić szczególną uwagę, aby bezpiecznie dotrzeć do celu? Oto kilka wskazówek, które mogą Wam w tym pomóc.

Zasada pierwsza: wydaję się, że oczywistą, lecz niestety często zapomnianą zasadą jest zdjęcie nogi z gazu, czyli po prostu wolniejsza jazda.

Zasada druga: pamiętajmy o wycieraczkach i regularnej ich wymianie – najlepiej przynajmniej raz w roku. Te zużyte mogą znacznie utrudniać widoczność.

Zasada trzecia: walczmy z zaparowanymi szybami, które poważnie ograniczają nasze pole widzenia. Jeśli nasze auto wyposażone jest w klimatyzację, wloty powietrza skierujmy na szyby, jeśli jej nie posiadamy włączmy nawiew, dodatkowo można także uchylić boczne okno, aby zapewnić przepływ powietrza.

Zasada czwarta: w miarę możliwości omijajmy kałuże. Z pozoru niewielka kałuża, może okazać się niebezpieczną pułapką kiedy w nią wjedziemy. Dlatego widząc kałuże, których nie jesteśmy w stanie ominąć warto zwolnić na tyle, aby móc bezpiecznie przez nie przejechać.

Podczas jazdy w deszczu może wystąpić również zjawisko aquaplanningu. Co to takiego? Aquaplannig pojawia się wtedy, gdy opony nie nadążają z odprowadzaniem gromadzącej się w czasie jazdy wody. Wynikiem tego może być brak kontaktu auta z nawierzchnią i trudności z zapanowaniem nad pojazdem. Jak ustrzec się przed zjawiskiem aquaplanningu lub znacznie ograniczyć możliwość jego wystąpienia? Dbając o prawidłowy stan opon i odpowiednie ciśnienie powietrza.

I tutaj warto omówić kolejną ważną kwestię, która decyduje o naszym bezpieczeństwie na drodze, czyli o sprawdzenie stanu technicznego naszego pojazdu.

Zwierzęta na drodze

Według policyjnych statystyk w 2013 roku liczba wypadków samochodowych z udziałem zwierząt wyniosła 179. Jednak rzeczywista liczba wypadków, których powodem było wtargnięcie zwierząt na drogę, jest wielokrotnie wyższa.

Do tego typu zdarzeń dochodzi głownie nie wskutek najechania na zwierzę, lecz w wyniku próby uniknięcia kolizji. Wykonując gwałtowny manewr łatwo jest utracić panowanie nad pojazdem, co skończyć może się nawet tragicznie. Jak zminimalizować ryzyko wypadku? Zwierzęta największą aktywność wykazują wiosną oraz jesienią, po zmroku lub o zmierzchu. Także zimą mogą wychodzić na drogi, żeby zlizywać sól. W miejscach szczególnie narażonych na występowanie zwierząt powinniśmy zwolnić i uważnie obserwować zarówno drogę, jak i jej otoczenie. Jeśli zauważymy zwierzę na drodze lub poboczu starajmy się nie używać sygnału dźwiękowego lub mrugania światłami, gdyż takie działania mogą je unieruchomić, zamiast sprawić, że zwierzę ucieknie. Najlepiej wtedy znacznie zwolnić.

Wybierając się w daleką, trwającą kilka godzin lub dni trasę musimy pamiętać o przestrzeganiu wielu obowiązujących w danym kraju przepisów drogowych i zasad, jednak dzięki temu zadbamy nie tylko o bezpieczeństwo własne i naszych najbliższych, ale również innych uczestników ruchu drogowego.

Szerokiej drogi!