Decyzja zapadła, ruszamy w pierwszą caravaningową podróż. Kiedy najlepiej zarezerwować kemping? Co koniecznie trzeba za sobą zabrać? Poniżej omawiamy te oraz inne ważne kwestie, które z pewnością pomogą Wam zaplanować i spakować się w pierwszą trasę kamperem lub przyczepą kempingową.

Wybór noclegu

Caravaning to przede wszystkim wolność i niezależność, także w kwestii miejsca na nocleg. W tym przypadku tak naprawdę zdanie możemy zmieniać kilkakrotnie w ciągu dnia. Trzeba jednak pamiętać, że w sezonie znalezienie miejsca noclegowego na polu kempingowym w ostatniej chwili może nie należeć do najłatwiejszych czynności. Podobnie jeśli mamy obrany jeden cel na cały wyjazd, wtedy także najlepiej zarezerwować nocleg z większym wyprzedzeniem.

Warto wiedzieć, że szczególnie w Europie zachodniej bardzo popularne są noclegi poza kempingiem, istnieją nawet specjalne mamy poświęcone takim miejscom. Trzeba jednak pamiętać, że nocowanie “na dziko” poza tym, że jest oczywiście tańsze, może być także niebezpieczne – teren nie jest strzeżony. Dlatego na pierwszy raz, dla mniej doświadczonych podróżnika zdecydowanie lepszą opcją jest wybór ogrodzonego pola kempingowego.

Czym kierować się przy wyborze kempingu?

Na początek warto określić czego konkretnie szukamy i dla kogo. Czy jedziemy z dziećmi, czy chcemy wypocząć blisko natury czy też w pobliżu większych miast. Warto także zwrócić uwagę czy na danym kempingu oprócz toalet i łazienek z prysznicami znajdziemy również kuchnię i pralnię. Wszystkie te udogodnienia mogą bardzo przydać się w czasie wypoczynku. Niektóre kempingi zaopatrzone są także w odkurzacze do sprzątania wnętrza kampera czy przyczepy kempingowej oraz w myjki ciśnieniowe do mycia z zewnątrz.  

Najlepszym miejscem do szukania kempingów jest oczywiście internet. Warto szukać więc opinii innych turystów o interesujących nas ośrodkach – na blogach, forach czy stronach internetowych np.:

Polecamy również zajrzeć do pomocnych publikacji książkowych:

  • wydanego przez ACSI “Przewodnika po kempingach w Europie”
  • informatora “Camping Card ACSI”
  • “Europa – kempingi i pola namiotowe” wydawnictwa Demart i Deagostini
  • serii “Po świecie” wydawnictwa Pascal czy serii “Kraje” wydawnictwa Bezdroża

Kiedy rezerwować kemping?

Wybrany kemping najlepiej zarezerwować możliwe szybko ponieważ te najlepsze zawsze cieszą się dużym powodzeniem. Jednak optymalny termin dokonania rezerwacji to około miesiąc przed planowaną datą wyjazdu.

Jeśli wybieramy się na wycieczkę w sezonie wysokim, należy pamiętać, że ceny w tym okresie są z regułu znacznie wyższe niż w trakcie sezonu niskiego.

Pora na pakowanie.

Jak się spakować? Co warto ze sobą zabrać? To pytania, które stawiamy sobie bardzo często gdy dopiero rozpoczynamy caravaningową przygodę i przygotowujemy się do pierwszego wyjazdu. Nierzadko takie pakowanie przypomina bardziej przeprowadzkę niż wyjazd na wakacje. Zarówno kamper, jak i samochód z przyczepą kempingową dają więcej swobody i oferują więcej miejsca niż wyjazd samym samochodem, samolotem czy autobusem i oferuje więcej miejsca. Jednak to o czym na pewno musimy pamiętać to to, że mają ograniczoną ładowność i nie musimy zabierać ze sobą połowy domu. Co zatem na pewno trzeba spakować?

Niezbędniki

– butla gazowa

– przedłużacz oraz kable służące do podłączania kampera lub przyczepy do sieci elektrycznej

– wąż do tankowania wody z kompletem złączek do różnego rodzaju kranów

– przydadzą się także środki czystości, mini odkurzacz, mop, zmiotka i szufelka

Inne sprzęty, ubrania i rzeczy osobiste

Pakując meble turystyczne – stół i krzesła czy też suszarkę do prania warto specjalnie je zabezpieczyć, bądź też najlepiej umieścić w bagażniku. W przypadku pakowania innych sprzętów kuchennych zamiast walizek najlepiej zaopatrzyć się w kartony. Pakując ubrania także zrezygnujmy z walizek czy wielkich plecaków ponieważ wystarczy przenieść je w reklamówkach i ułożyć w szafkach czy szufladach dostępnych w przyczepie lub w kamperze.  

Co jeszcze może się przydać podczas caravaningowego wyjazdu?

– ręczniki szybkoschnące i papierowe

– rękawiczki jednorazowe

– materiałowa torba na zakupy

– dywaniki na podłogę

– wyposażenie kuchni: garnki, talerze, sztućce, kubki

– latarka i zestaw baterii

– ładowarki i power bank

– grill z oprzyrządowaniem, rozpałką i węglem

Ważna zasadą podczas pakowania na wyjazd kamperem lub z przyczepą kempingową, o której nie można zapominać jest zasada środka ciężkości – środek ciężkości pojazdu powinien znajdować się jak najniżej. Znacznie poprawia to bezpieczeństwo i stabilność samochodu podczas jazdy. Dlatego wszystkie ciężkie bagaże należy umieszczać w niższych schowkach, a lżejsze w wyżej położonych szafkach.

Istotną kwestią są także zbiorniki wody – jeśli występują po obu stronach najlepiej aby były równomiernie napełnione, bądź też całkowicie opróżnione.

Przed podróżą

Przed wyruszeniem w podróż trzeba sprawdzić wszystkie elementy, które standardowo sprawdza się w każdym samochodzie. A zatem należy skontrolować i w razie potrzeby uzupełnić poziom oleju, płynu chłodzącego i płynu do spryskiwania szyb. Trzeba również upewnić się, czy wszystkie reflektory i kierunkowskazy działają prawidłowo oraz pamiętać o właściwym ustawieniu bocznych lusterek wstecznych. Nie zapominajmy także o sprawdzeniu ciśnienia powietrza w oponach.

Kiedy już zarezerwowaliśmy idealny kemping, spakowaliśmy wszystkie niezbędne rzeczy i sprawdziliśmy stan sprzętu pora ruszać. Szerokiej drogi!