Caravaning to idealna forma podróży dla osób z duszą włóczykija, ceniących wolność i niezależność. Jednak trzeba szczerze przyznać, że taka przyjemność do najtańszych nie należy i koszty urlopu spędzonego w kamperze nierzadko porównać można z ceną wakacji all-inclusive wykupionych w biurze podróży. Cóż jednak z tego skoro nic nie zapewni tam takiej swobody jak podróżowanie kamperem! Specjalnie dla Was zrobiliśmy małą kalkulację kosztów, która mamy nadzieję pomoże Wam zorientować się z jakimi wydatkami trzeba się liczyć planując caravaningowe wakacje.

Koszty wynajmu kampera

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami kampera, koszty jego wynajmu oczywiście nas nie dotyczą. Sam zakup domu na kółkach to i tak spory wydatek – sprzęt używany kosztuje od 50 tysięcy złotych wzwyż, a ceny nowych modeli zaczynają się od 200 tysięcy złotych. Jak prezentują się koszty wynajmu kampera w wypożyczalni? Ceny uzależnione są od sezonu – sezon wysoki, trwający od maja do końca września, charakteryzuje się najwyższymi cenami – wynajem czteroosobowego kampera może wynieść wtedy około 600 zł za dobę. W sezonie niskim – pozaurlopowym, czyli jesienią, zimą i wczesną wiosną, ceny wynajmu są niższe o około 20-30 procent.

Opłaty drogowe

Opłaty obowiązujące wszystkich kamperowiczów to opłaty drogowe, którymi objęte są pojazdy o wadze do 3,5 t i które zobowiązani jesteśmy uiszczać na większości dróg w Europie. Nierzadko należy wykupić także specjalną winietę – ceny i okres jej ważności różni się w zależności od państwa, np.:

Czechy – 10-dniowa winieta- 310 koron,

Słowacja – 14-dniowa winieta – 10 euro,

Austria – 10-dniowa winieta 8,30 euro.

W Norwegii kierowcy kamperów muszą zarejestrować swoją kartę kredytową w systemie www.autopass.no, następnie karta obciążana jest w trakcie przejazdu przez płatną trasę.

W innych krajach – np. we Włoszech, Chorwacji, Francji czy Hiszpanii, właściciele kamperów płacą za konkretny odcinek drogi, a także przejazdy mostami i tunelami.

W Finlandii i Estonii jazda po autostradach jest bezpłatna. 

Koszty paliwa

Koszty zużycia paliwa to kolejna pozycja na liście wydatków. Przy ekonomicznej jeździe kamper spala średnio od 8 do 11 litrów na 100 kilometrów. Planując zagraniczne wakacje np. do Chorwacji, Włoch czy Hiszpanii koszty paliwa w obie strony mogą wynieść około 2500-3500 złotych.

Ubezpieczenie

Aby móc podróżować kamperem niezbędne jest wykupienie ubezpieczenia OC i AC. Ubezpieczenie dla kampera OC jest w Polsce obowiązkowe, ubezpieczenie AC chroni przed ewentualnymi kosztami związanymi z wypadkami, zniszczeniami lub kradzieżą i zalecane jest szczególnie jeśli planujemy podróże za granicę. Koszt polisy zależy między innymi od wybranego przez nas ubezpieczyciela. Dlatego warto przejrzeć oferty różnych firm i porównać wysokość składek zanim podejmiemy ostateczną decyzję. W przypadku ubezpieczenia OC koszty nie powinny znacznie różnić się między ubezpieczycielami, inaczej jest z polisą AC. Tutaj składki zależne są od wieku właściciela kampera, okresu eksploatacji, marki, modelu, pojemności silnika, a także miejscowości, w której ubezpieczamy nasz dom na kółkach. Jeśli wypożyczamy kampera, będzie miał on już wykupione ubezpieczenie OC, aczkolwiek zawsze warto zwrócić uwagę czy ma ubezpieczenie AC i czy umowa wypożyczenia wspomina o udziale własnym.

Pole kempingowe

Koszty pobytu na polu kempingowym różnią się w zależności od standardu, jak i kraju. Jednak średnio za noc za stanowisko oraz 4 osobową rodzinę zapłacimy od 15 do 50 euro. Warto wziąć pod uwagę, że im kemping położony jest bliżej morza lub innej popularnej atrakcji turystycznej tym ceny są wyższe. W Polsce przeciętnie koszty kempingu dla 4 osobowej rodziny to 60-100 zł.

Niezależnie od tego jak i gdzie spędzany nasze wakacje, koszty trzeba ponieść wszędzie. Caravaning ma jednak tę przewagę, że oferuje ogromną swobodę podróżowania oraz bezcenną, niezapomnianą przygodę!