Caravaning to idealna okazja, aby cała rodzina spędziła wspólnie wymarzone wakacje. Jednak wybierając się na wyprawę z dziećmi trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Podpowiadamy jak zaplanować długą podróżą oraz rodzinny, caravaningowy wypoczynek, tak by był on przyjemnością zarówno dla rodziców, jak i dla ich pociech.

Przed podróżą

Zanim wyruszymy w podróż bardzo ważne jest skompletowanie wakacyjnego wyposażenia kampera lub przyczepy. Warto pamiętać, że jest ono zależne od wieku dziecka. Jest jednak kilka rzeczy, które są uniwersalne dla wszystkich. Nie zapomnijmy więc sprawdzić czy na pewno wyposażyliśmy nasz dom na kółkach w niezbędne produkty – zarówno dla nas, jak i naszych dzieci. Ważne, abyśmy zabrali odpowiednie zapasy pożywienia, także dla najmłodszych podróżujących – tu najlepszym rozwiązaniem są posiłki zamknięte w słoiczkach. Poza lodówką i kuchenką, dzięki którym nie musimy martwić się o ograniczenia dotyczące żywności również mikrofalówka może okazać się znacznym ułatwieniem w przygotowywaniu posiłków. Podczas caravaningowych wypraw niezbędnikami są także: papier toaletowy, chusteczki higieniczne, papierowe ręczniki, a dla niemowląt także pieluszki. Warto więc zakupić je w trochę większych ilościach.

Koniecznie sprawdźmy też zawartość podróżniczej apteczki. Wakacyjne wyjazdy niezaprzeczalnie wiążą się z ryzykiem drobnych urazów i kolizji, szczególnie wśród dzieci. Podstawą są oczywiście plastry – najlepiej o różnych rozmiarach oraz bandaż – zarówno zwykły, jak i elastyczny. Co jeszcze? Spakujmy wodę utlenioną – może być zwykła lub w żelu, kompresy gazowe, jałowe opatrunki, lekarstwa na biegunkę, zapobiegające przeziębieniu, tabletki na ból głowy, maści na ukąszenia i poparzenia słoneczne. Jeśli nasza pociecha cierpi na chorobę lokomocyjną nie zapominajmy o środkach ułatwiających podróż. Ważne są także repelenty przeciw owadom oraz filtry przeciwsłoneczne.

Wracając jednak do wieku małych podróżników, w przypadku niemowląt w naszych domach na kółkach niezbędne jest zagospodarowanie przestrzeni na wygodne przewijanie i karmienie. Ponadto, konieczny może okazać się luk bagażowy do przewożenia wózków spacerowych, nosidełek, rowerków czy innych zabawek. Pomocne mogą być również przenośne łóżeczko turystyczne, które idealnie sprawdza się także w roli kojca, krzesełko do karmienia, wanienka oraz nocnik.

W podróży

Bezpieczeństwo i przewóz dziecka

Bezpieczeństwo podczas podróży to podstawa. Przed wyruszeniem w drogę koniecznie zapoznajmy się ze specjalnymi przepisami prawa dotyczącymi przewozu naszych pociech, jakie obowiązują w kraju, do którego się wybieramy. W większości państw Unii Europejskiej wszystkie małe dzieci muszą być przewożone w specjalnych fotelikach. Foteliki te obowiązkowo powinny być dopasowane do wzrostu i wagi małych podróżników. Pamiętajmy więc, że dzieci do 12 roku życia lub poniżej 150 cm wzrostu, będące pasażerami pojazdów osobowych, w tym także kamperów muszą być przewożone w fotelikach.  

Rozrywka

Podróżowanie kamperem lub z przyczepą wiąże się zazwyczaj z długą, dość monotonną jazdą, tym bardziej trudną do zniesienia przez małe dzieci. Warto pomyśleć o rozrywce dla najmłodszych, pakując kilka ulubionych zabawek naszych pociech. Inną opcją jest odbiornik TV w kamperze lub tablet z zestawem ulubionych bajek, kreskówek czy filmów dla dzieci. Można także podpiąć konsolę i zanurzyć się w wirtualnym świecie gier lub rozbudzić wyobraźnię dzięki ciekawym książkom. Nie zapominajmy jednak o zmieniających się za oknem pięknych krajobrazach, które z pewnością również zainteresują małych podróżników.

Camping z dzieckiem

Obecnie wiele kempingów w Europie zapewnia bezpieczeństwo, komfortowe warunki i wypoczynek na wysokim poziomie dostosowany do potrzeb całej rodziny. Duża liczba ośrodków kempingowych oferuje liczne udogodnienia powstałe z myślą o rodzinach z dziećmi, możemy liczyć na wypożyczalnie wózków spacerowych, rowerów i innych ważnych akcesoriów. Co z czasem wolnym na campingu? Podróżnicy, także ci najmłodsi mogą liczyć wiele atrakcji. Na wielu polach campingowych dostępne są basen lub brodzik, boiska do gry, piaskownice, place zabaw. Coraz większa liczba obiektów zapewnia także specjalne programy animacyjne dla dzieci, będące idealną opcją na wesoło spędzony czas. Bardzo prawdopodobne więc, że zabrane z domu zabawki na pewien czas wylądują w kącie. Nie zapominajmy również o zwiedzaniu okolicy. Wycieczka rowerowa lub przeprawa łódką to niezapomniane wrażenia dla całej rodziny. Ośrodki campingowe często prowadzą własną wypożyczalnie sprzętu, nic więc nie stoi na przeszkodzie by zorganizować wyprawę pełną przygód.

Caravaningowy wyjazd może być czasem świetnej zabawy dla całej rodziny. Ważna jest jednak odpowiednia jego organizacja i dokładne sprawdzenie atrakcji, jakie oferuje wybrany camping, dzięki którym nie musimy martwić się o znudzone twarze naszych pociech.