W tym artykule napiszemy o szczegółach praktycznych i technicznych. Jak radzimy sobie żyjąc w Kamperze

W pełni wyposażony Kamper w większośći przypadków ma wszystkie potrzebne sprzęty RTV I AGD oraz wszystkie media. My akurat z telewizora zrezygnowaliśmy bo wolimy książki, ale wszystko pozostałe co potrzebne jest do życia znajdziecie u nas w domku na kołach.

Wyposażenie jakie ma Kamper:

-Jeden zbiornik na czystą wodę drugi zbiornik na brudną wodę z naczyń i prysznica oraz trzeci zbiornik na nieczystości w toalecie

-Łazienkę i toaletę wewnętrzną lub zewnętrzną w zależności od modelu.

-Oświetlenie, prąd w gniazdkach przetwarzany za pomocą przetwornicy uzyskiwany z akumulatora wewnętrznego który ładuje się podczas jazdy od alternatora.

-Lodówka 12V/240V/GAZ

-Zlew

-Kuchenka

-Szafa, pułki i mniejsze szafki

-Ogrzewanie przeważnie gazowe

-Boiler gazowy lub grzałka elektryczna na ciepłą wodę.

-2 akumulatory. Jeden rozruchowy pod maską a drugi wewnętrzny do celów mieszkalnych.

-Butle gazowe które zapewniają gaz Lodówce, kuchence na której gotujemy obiad, kaloryferowi gazowemu oraz bojlerowi gazowemu.

Jakie media i w jakich ilościach są nam potrzebne. Skąd je brać i ile to kosztuje.

 1. Jeśli nie mamy telewizora, mikrofalówki, kuchenki elektrycznej czy innych sprzętów elektronicznych o wysokim poborze mocy panele słoneczne które moglibyśmy mieć na dachu nie bedą nam potrzebne. Do samego oświetlenia, ładowania telefonu i laptopa w zupełności wystarczy zmagazynowana enegia w akumulatorze wewnętrznym. Prąd z akumulatora przetwarzany jest za pomocą przetwornicy który płynie do gniazdka. Akumulator ładuje się podczas jazdy. Jego używanie starcza nawet na parę dni stania i nie grozi rozładowaniem akumulatora rozruchowego znajdującego się pod maską.

 2. Zbiorniki wodne o pojemności 50-100 litrów przy 2 osobach ciągłego mieszkania starczają średnio na 4-7dni w zależności od zużycia wody. Napełnić je można na:

  -kazdej większej stacji benzynowej w szczególności na tych przy autostradach.

  -Na myjni ręcznej z Car-cherem. Wrzucamy 5zł i napełniamy prawie cały zbiornik z pistoletu.

  -Kupujemy butelki 5litrowej pitnej wody po 1.50zł w sklepie.

  – W ostateczności latamy z pustymi 5 litrowymi butelkami do ubikacji w toalecie przy centrum handlowym lub na stacji benzynowej. W ostateczności na cmentarz. Na cmentarzu zawsze jest kran.

 3. -W niektórych miastach na przykład w okolicach Warszawy są tak zwane publiczne miejskie darmowe ujęcia wody oligoceńskiej. Czyli publiczne pompy wody lub studnie z których można czerpać wodę.

 4. -W ostateczności możemy zahaczyć o Camping by napełnić zbiorniki

 5. Zbiorniki na brudną wodę również magazynują nieczystości średnio na niecały tydzień.

  -Nieczystości możemy wypuścić legalnie na Campingu lub na specjalnie do tego wyznaczonych miejscach na niektórych stacjach benzynowych przy autostradach za opłatą

  -Morzemy wypuścić je też do studzienki lub rowu jeśli nie ma tam chemi poza płynem do naczyń a kasetkę z kuwetą z nieczystościami z toalety wylać do miejskiego ToyToya lub ubikacji na stacji benzynowej. Jest to teoretycznie nielegalne ale każdy robi co uważa za słuszne.

 6. Śmieci wyrzucamy do miejskich śmietników

Ciąg dalszy artykułu możecie przeczytać na KamperemPrzezŻycie.pl: TUTAJ