Marzycie o caravaningu, ale przynajmniej na początku nie chcecie wydawać fortuny na dom na kółkach? Lub też nie wiecie czy lepsza będzie dla Was przyczepa kempingowa czy kamper i przed zakupem chcielibyście sprawdzić obie opcje? W obu powyższych przypadkach dobrym rozwiązaniem jest wynajem sprzętu z wypożyczalni. Na co zwrócić uwagę przy wynajmie kampera lub przyczepy? Podpowiadamy.

Cena i kaucja

Wypożyczając zarówno kampera, jak i przyczepę kempingową musimy przygotować się na opłacenie kaucji. I tu zauważyć można dużą różnicę w cenie pomiędzy powyższymi pojazdami. W sezonie wysokim, który trwa od początku maja do końca września koszt wynajmu kampera może wynosić, w zależności od typu kampera od 450 do 600 złotych za dobę – wysokość kaucji to średnio około 4-6 tysięcy złotych. W przypadku wynajmu przyczepy kempingowej w sezonie poniesiemy koszt od około 150 do 250 złotych za dobę – zaś wysokość kaucji – średnio 2000 złotych.

Na co uważać w umowie

Każda wypożyczalnia posiada własny wzór umowy, który różnić się może od innych wysokością pobieranej kaucji, ubezpieczeniem, itp. Wracając jednak do ubezpieczenia, trzeba zwrócić szczególną uwagę co wchodzi w jego zakres. Dość często zdarza się, że pomimo wykupionego Auto Casco, w razie wypadku pewną kwotę musi pokryć wypożyczający – nierzadko kwoty te dochodzą do 10 tys. złotych. Dlatego najlepiej szukać ofert z mniejszym udziałem własnym. Ważne by ubezpieczenie wykupione przez wypożyczającego obejmowało wypożyczenie.

Przed podpisaniem warunków umowy należy starannie ją przeczytać, a w razie niejasności prosić o wyjaśnienie niezrozumiałych zagadnień. Jakie procedury powinny obowiązywać przy podpisywaniu umowy? Na pewno inspekcja pojazdu oraz zapoznanie się z obsługą wyposażenia.  

Przy wypożyczaniu przyczepy należy pamiętać o uprawnieniach do jej holowania. Zarówno w Polsce, jak i w wielu innych krajach Europy do ciągnięcia przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3500 kg – wystarczy prawo jazdy kategorii B. Inna kategoria prawa jazdy, która uprawnia do kierowania samochodem z przyczepą kempingową jest kategoria B-96 – pozwalająca na prowadzenie pojazdów o łącznej DMC 4250 kg.

Ważne jest także, aby kamper lub przyczepę kempingową oddać w terminie, za opóźnienia mogą grozić dość wysokie opłaty karne – oczywiście to zależy od umowy. Pamiętajmy także, że podróżowanie wynajętym kamperem lub z wypożyczoną przyczepą kempingową jest możliwe na terenie Unii Europejskiej i Szwajcarii. Podróże w dalsze rejony wymagają zgody danej wypożyczalni. W takich przypadkach jest zazwyczaj wymagane również dodatkowe ubezpieczenie.

Dodatkowe koszty

Poza oczywiście kosztami samego wynajmu i kaucji wypożyczalnie pobierają także opłaty dodatkowe – tzw. opłaty serwisowe, które dotyczą między innymi czyszczenia sprzętu po oddaniu, butli gazowych, dodatkowego sprzętu kempingowego oraz przejechanych kilometrów ponad zawarte w umowie ograniczenia. W obu przypadkach – zarówno wynajmu kampera, jak i przyczepy kempingowej opłaty serwisowe są podobnei wahają się od 100 do 300 zł. Jednak owa kwota zmniejsza opłacalność wynajmu sprzętu na bardzo krótkie okresy.

Paliwo

Dodatkowe koszty to także olej napędowy. Jego zużycie zależy oczywiście od silnika oraz stylu jazdy, jednak średnio kamper zużywa od 10 do 15 litrów oleju napędowego na 100 km. Natomiast w przypadku samochodu, którym ciągniemy przyczepę kempingową spalanie zwiększy się względem standardowego od 2 do 3 litrów, w zależności od masy przyczepy i stylu jazdy.

Mówiąc o dodatkowych opłatach trudno nie wspomnieć także o płatnych trasach, którymi poruszać będziemy się podczas caravaningowego urlopu. W tym przypadku jednak to użytkownik samochodu ciągnącego przyczepę kempingową zapłaci więcej, nawet około dwa razy więcej niż użytkownik kampera. Dla przykładu – według cennika opłat z korzystanie z autostrady A4 na odcinku Katowice-Kraków użytkownik kampera zapłaci 10 zł, natomiast użytkownik samochodu ciągnącego przyczepę kempingową 18 zł. Podobna sytuacja zdarzyć może się również na niektórych polach campingowych – tu także za zestaw samochód + przyczepa zapłacimy więcej.

Kiedy jest najtaniej?

Nie da się ukryć, że wynajem kampera czy przyczepy kempingowej jest dużo bardziej opłacalny niż zakup sprzętu, nawet tego używanego. Trzeba jednak zwrócić uwagę na koszty wypożyczenia, które zależnie od sezonu różnią się od siebie. Sezon wysoki – urlopowy charakteryzuje się najwyższymi cenami – wynajem czteroosobowego kampera może wynieść wtedy do 600 zł za dobę. W sezonie niskim – pozaurlopowym, czyli jesienią, zimą i wczesną wiosną, ceny wynajmu są niższe o około 20-30 procent, a więc za taki sam pojazd jak wyżej zapłacimy wtedy około 450 zł za dobę.

Podsumowując, wynajem kampera wiąże się ze znacznie większymi kosztami niż wynajem przyczepy kempingowej. Co więcej, wypożyczenie kampera może być nawet trzykrotnie droższe, niż w przypadku przyczepy o podobnej wielkości i standardzie. Jeśli jednak spojrzymy na to z innej strony wypożyczenie kampera może okazać się bardziej opłacalne. Dlaczego? Decydując się na wynajem przyczepy kempingowej eksploatujemy własny samochód holując ciężki sprzęt. Wypożyczając kamper dostajemy doskonale przygotowany technicznie, dobrze wyposażony pojazd.  Pamiętać należy także o tym, że jazda kamperem jest łatwiejsza niż holowanie przyczepy kempingowej. Nie trzeba dodatkowo uczyć się jej ciągnięcia, nie musimy także pamiętać o posiadaniu haka w samochodzie. Ostateczny wybór powinien jednak, poza zasobnością portfel zależeć także od własnych preferencji i upodobań.