Caravaning daje niewyobrażalną swobodę podróżowania. Zwiedzając świat kamperem lub z przyczepą kempingową nie jesteśmy uzależnieni od żadnych rozkładów jazdy, konkretnych dat rezerwacji hosteli czy planów wycieczki. Samemu można wybrać trasę podróży, sami decydujemy o tym gdzie i kiedy się zatrzymamy. Jednak pamiętać trzeba o bardzo ważnej kwestii jaką stanowią przepisy ruchu drogowego i o tym, że nie są one na całym świecie jednolite, również w poszczególnych krajach Europy obowiązują zupełnie inne zasady. Dlatego przed wyjazdem za granicę koniecznie sprawdzajmy jakie w danym państwie obowiązują ograniczenia prędkości, opłaty drogowe i parkingowe, ceny paliw i wiele, wiele więcej. To bardzo ważna wiedza, której posiadanie pomoże nam uniknąć mandatów, a mogą być one naprawdę wysokie – dla przykładu w Hiszpanii za przekroczenie prędkości o 50 km/h zapłacić można około 600 euro, a we Francji nawet 1500 euro.

Dziś po lupę weźmiemy przepisy ruchu drogowego obowiązujące w Chorwacji. Dlaczego właśnie ten kraj? Polscy turyści są w pierwszej piątce nacji, które najchętniej odwiedzają Chorwację. W czerwcu 2016 roku na tamtejszych plażach wypoczywało ponad 98,6 tysięcy naszych rodaków. Jak się okazuje najchętniej wybieramy wybrzeże Adriatyku – środkową Dalmację, a także regiony Zadar, Szybenik, Dubrownik oraz wyspy. Nie mniejszą popularnością cieszy się również Istria i Kvarner. Chorwacja to kraj zorientowany na turystykę, z bardzo dużą liczbą kempingów zlokalizowanych nad samym morzem. Poza plażami i bogatą ofertą sportów wodnych Chorwacja przyciąga także skalistymi regionami idealnymi do uprawiania wspinaczki, urokliwymi, historycznymi miasteczkami oraz wyśmienitą kuchnią.

Jeśli więc planujecie w najbliższym czasie podróż do Chorwacji czytajcie uważnie ☺.

Polityka wjazdowa i wymagane dokumenty

Dokumentem podróży uprawniającym do wjazdu i pobytu na terenie Chorwacji jest dowód osobisty ważny minimum 6 miesięcy lub paszport ważny minimum 3 miesiące.

Poza, oczywiście prawem jazdy i dowodem rejestracyjnym obowiązkowe jest ubezpieczenie pojazdu – OC, zaleca się także posiadanie ubezpieczenia NNW. Nie należy zapomnieć o wyrobieniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest niezbędna w przypadku potrzeby skorzystania z pomocy medycznej.

Dozwolone prędkości

Poruszanie się po Chorwackich drogach wymaga znajomości obowiązujących w tym kraju maksymalnych prędkości, zależnych od rodzajów dróg oraz rodzaju pojazdu. Sieć drogowych połączeń jest tam, podobnie jak w Polsce dość zróżnicowana i często podczas jednej podróży, możemy jechać zarówno drogą ekspresową, jak i autostradą, przejeżdżać przez miasto, czy też poruszać się poza nim.

W Chorwacji maksymalne limity prędkości odnoszące się do samochodów ciągnących przyczepy oraz pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony wynoszą:

– w terenie zabudowanym – 50 km/h,

– poza terenem zabudowanym – 80 km/h,

– na drodze ekspresowej – 80 km/h,

– na autostradzie – 90 km/h.

Wyposażenie pojazdu

Na wyposażeniu naszego pojazdu obowiązkowo musi znaleźć się kamizelka bezpieczeństwa – odblaskowa. Powinna być zakłada przez kierowcę bądź pasażera w momencie opuszczania samochodu w terenie niezabudowanym, na drogach szybkiego ruchu oraz na autostradach. Wybierając się do Chorwacji koniecznie zaopatrzmy się także w apteczkę pierwszej pomocy, komplet zapasowych żarówek i trójkąt ostrzegawczy. Jeśli podróżujemy z przyczepą kempingową potrzebne nam będą dwa trójkąty oraz dodatkowe lusterka boczne – w przypadku gdy przyczepa jest szersza od pojazdu ciągnącego.

Zalecane jest również posiadanie gaśnicy, a także linki holowniczej i koła zapasowego.

Minimalna wysokość bieżnika w przypadku opony letnije to 1,6mm. Jeżeli wybieracie się do Chorwacji zimą – od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązkowo musicie posiadać opony zimowe o minimalnej wysokość bieżnika 4mm lub łańcuchy śniegowe na osi napędowej podczas złych warunków drogowych. W Chorwacji obowiązuje zakaz używania opon okolcowanych. Jeśli planujemy wycieczki w regiony Lika i Gorski Kotor łańcuchy przeciwślizgowe są obowiązkowe nawet w przypadku gdy nasz pojazd wyposażony jest w opony zimowe.

Inne ograniczenia prawne 

  • Zakaz przewozu dzieci do lat 12 na przednim siedzeniu samochodu, niezależnie od wagi i wzrostu.
  • Zakaz noclegów w pojeździe kempingowym poza kampingami.
  • Obowiązkowa jazda z włączonymi światłami mijania w nocy, natomiast w ciągu dnia tylko w przypadku złych warunków atmosferycznych.
  • Zimą oraz w okresie od ostatniej niedzieli października do ostatniej niedzieli marca używanie świateł obowiązkowe przez 24h.
  • Nie zapominamy o zapinaniu pasów bezpieczeństwa.
  • Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5‰. Kierowcy pojazdów powyżej 3,5 tony, kierowcy zawodowi – jeśli są w pracy i kierowcy do 24 roku życia  wszyscy oni muszą być absolutnie trzeźwi.

Opłaty drogowe

Sieć drogowa w Chorwacji liczy ok. 1314 kilometrów autostrad, z których korzystanie jest płatne. Wysokość pobieranych na bramkach opłat uzależniona jest od przejechanego odcinka drogi i kategorii pojazdu. Tych ostatnich w Chorwacji obowiązuje aż pięć, a samochody osobowe z przyczepami, samochody kempingowe oraz pojazdy dostawcze do 3,5t (wysokość powyżej 1,9m) zaliczane są do kategorii II.

 

Ważne telefony:

Europejski numer alarmowy: 112

Numer kierunkowy do Chorwacji: 385 
Pomoc drogowa: + 385 11 987
Centrum informacyjne : + 385 62 777 777, 0-24 (język angielski, niemiecki i włoski).
Policja : + 385 192
Straż pożarna : + 385 193
Pogotowie ratunkowe : + 385 194
Ambasada RP: +385 14 899 444

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBezpieczeństwo na drodze
Następny artykułKamperem przez Czechy
Młody adept sztuk kempingowych (ale zapalony). 3 lata przyczepowo, co nieco wypożyczonym kamperem. Twórca kamperemprzezswiat.pl. Stawia pierwsze kroki w pisaniu w języku innym niż języki programowania więc prosi o wyrozumiałość.