Przepisy ruchu drogowego w krajach Europy – Luksemburg

Wielkie Księstwo Luksemburga z pewnością nie należy do często odwiedzanych przez turystów miejsc, przypuszczamy, że nawet niewielka ich liczba ma w planach zawitanie do tego niewielkiego państwa położonego w zachodniej części naszego kontynentu. W Luksemburgu bywa się najczęściej po prostu przejazdem, warto jednak pewnego razu zatrzymać się w tym kraju najdłużej. Stolicą państwa jest miasto Luksemburg będącą finansowym i biznesowym centrum Europu orz siedzibą wielu ważnych instytucji Unii Europejskiej. Jednak również turyści znajdą tu wiele ciekawych miejsce – pięciogwiazdkowe restauracje, ciekawe muzea i galerie, architektoniczne perełki oraz wiele pięknych, zielonych parków. Poza stolicą równie popularną destynacją są, położone w północnej części Luksemburga Ardeny – urokliwe, zielone góry oraz majestatyczne zamki w Bourscheid, Vianden i Witz.

Sieć dróg w Luksemburgu jest bardzo dobrze rozbudowana i utrzymana, dzięki czemu niezwykle szybko i komfortowo przemieszczać się można między miastami i regionami tego kraju. Warto jednak mieć na uwadze, że te prawie doskonałe warunki jazdy nie zwalniają nas z przestrzegania przepisów drogowych obowiązujących w Luksemburgu, które mimo tego, że są podobne to tych panujących w Polsce, mogą różnić się w kilku kwestiach. Dlatego dziś szczegółowo omówimy przepisy drogowe obowiązujące w Luksemburgu, aby móc bezproblemowo poruszać się po tamtejszych drogach.

Polityka wjazdowa i wymagane dokumenty

Wjeżdżając na teren Luksemburga, potrzebny jest nam jedynie dowód osobisty ważny jeszcze minimum 6 miesięcy lub paszport ważny minimum 3 miesiące ponad planowaną datę wyjazdu.

Jeżeli zamierzamy po tym kraju podróżować samochodem obowiązkowo posiadać należy również prawo jazdy (wystarczy polskie), dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym przeglądem technicznym oraz ubezpieczenie – OC. Zalecane jest również wcześniejsze wykupienie ubezpieczenia NNW, oraz wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która może być niezbędna w przypadku potrzeby skorzystania z pomocy medycznej.

Dozwolone prędkości

Jazda po bardzo dobrze przygotowanych luksemburskich drogach wymaga znajomości przepisów ruchu drogowego tego kraju. Ściśle się więc nich trzymajmy, aby uniknąć niepotrzebnych mandatów. Maksymalnych prędkości, zależą w Luksemburgu od rodzajów dróg oraz rodzaju pojazdu i wynoszą:

– w terenie zabudowanym pojazdy wszystkich rodzajów obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h,

– w terenie niezabudowanym samochody osobowe oraz pojazdy ważące do 3,5 tony mogą poruszać się z prędkością do 90 km/h, natomiast pojazdy z przyczepą oraz takie ważące więcej niż 3,5 tony muszą zwolnić do 75 km/h,

– w przypadku autostrad dla samochodów osobowych oraz pojazdów do 3,5 tony maksymalna prędkość wynosi 130 km/h, natomiast kierowcy pojazdów z przyczepą oraz pojazdów ważących ponad 3,5 tony muszą zwolnić do 90 km/h,

– ważną kwestią jest również staż kierowcy – dla tych, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż 2 lata po drogach ekspresowych mogą poruszać się z prędkością maksymalną 90 km/h, a na autostradach – 100 km/h,

– jeśli w terenie zabudowanym przekroczymy prędkość o więcej niż 30 km/h, a w terenie niezabudowanym więcej niż 40 km/h grozi nam wysoki mandat oraz miesięczny zakaz prowadzenia pojazdów.

Wyposażenie pojazdu

Na wyposażeniu naszego pojazdu w Luksemburgu obowiązkowo znaleźć się muszą: trójkąt ostrzegawczy oraz kamizelka odblaskowa, która obowiązkowo powinna być używana przez kierowcę i wszystkich pasażerów w momencie opuszczania samochodu w terenie niezabudowanym, na drogach szybkiego ruchu oraz na autostradach.

Zalecane, lecz nieobowiązkowe jest posiadanie: apteczki pierwszej pomocy oraz gaśnicy. Ponadto, posiadanie dodatkowego kompletu żarówek, koła zapasowego czy linki holowniczej nie jest sprecyzowane przez specjalne przepisy.

W przypadku pojazdów z przyczepą należy posiadać dodatkowe lusterka boczne, szczególnie jeśli przyczepa szersza jest od ciągnącego ją pojazdu, potrzebny jest także dodatkowy trójkąt ostrzegawczy.

Zwróćmy również uwagę na wymagania dotyczące opon. Minimalna wysokość bieżnika w oponach letnich wynosi 1,6 mm. Obowiązek używania opon zimowych na luksemburskich drogach nie jest uregulowany konkretnymi przepisami, które wyznaczałyby konkretny okres ich używania. Opony okolcowane dozwolone są na wszystkich kołach w terminie od 1 grudnia do 31 marca i dotyczy pojazdów o ciężarze do 3,5 tony. Łańcuchy śniegowe są dozwolone, jeżeli na drodze znajduje się warstwa śniegu lub lodu.

Inne ograniczenia prawne 

– limit alkoholu we krwi – dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi, pozwalająca na prowadzenie pojazdu wynosi 0,5 promila, kary za przekroczenie tego limitu wynoszą od 145 do nawet 10000 euro.

– pasy bezpieczeństwa – podczas jazdy obowiązkowo zapięte przez kierowcę i wszystkich pasażerów pojazdu,

– światła – jazda z włączonymi światłami mijania obowiązkowa jest w ciągu dnia gdy warunki atmosferyczne osłabiają widoczność, w także w specjalnie oznakowanych tunelach,

– podróżowanie z dziećmi – dzieci o wzroście do 150 cm i w wieku od 3 do 18 lat mogą być przewożone wyłącznie w specjalnie do tego poświęconych urządzeniach zabezpieczających, które dostosowane są do ich wzrostu i wagi. Dzieci do lat 3 muszą być przewożone w specjalnym foteliku. Jeśli dziecko waży więcej niż 36 kg może korzystać włącznie z pasów bezpieczeństwa, jednak jedynie w przypadku podróży na tylnym siedzeniu. Jeżeli przewozimy dziecko z przodu w pozycji skierowanej przeciwnie do kierunku jazdy, należy wyłączyć poduszkę powietrzna u pasażera.

– parkowanie – wszystkie parkingi w Luksemburgu są płatne, a opłaty muszą być uiszczane w parkometrach. Jeśli parkujemy w miejscach o słabym oświetleniu włączyć należy światła postojowe,

– tankowanie – ceny benzyny w Luksemburgu regulowane są urzędową i ich cena jest taka sama na wszystkich stacjach w kraju, każda zmiana ceny ogłaszana jest w prasie,

– nocleg w pojazdach campingowych – nocleg w pojeździe campingowym poza campingiem na terytorium Luksemburga jest zabroniony,

– wideo-rejestrator – obowiązuje zakaz używania wideo-rejestratorów w samochodzie.

Opłaty drogowe

Korzystanie ze wszystkich rodzajów dróg, w tym także z autostrad przez samochody osobowe jest w Luksemburgu bezpłatne.

Ważne telefony:

Europejski numer alarmowy obowiązujący także w Luksemburgu: 112
Pomoc drogowa: (00352) 26 000
Informacja: (00-352) 2465 2465
Ambasada RP: (00352) 260032

Ambasada RP – telefon dyżurny, czynny całą dobę i przeznaczony do wykorzystanie wyłącznie w momencie pilnych, nagłych spraw losowych zagrażających zdrowiu lub życiu: (00352) 621 351 193

Niewielki Luksemburg oferuje bardzo dobre warunki podróżowania, które ułatwia również niewielka odległość pomiędzy poszczególnymi miastami tego kraju. Pamiętajmy jednak o przestrzeganiu obowiązujących na jego terytorium przepisów drogowych. Ponadto, miejmy na uwadze, że luksemburska policja dość drobiazgowo sprawdza dokumenty oraz wyposażenie pojazdów, a za radykalne przekroczenie dopuszczalnej prędkości ma prawo odebrać nam prawo jazdy. Należy o tym pamiętać, jeśli chcemy bez większych problemów przemieszczać się po tamtejszych drogach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKamperem przez Rosję
Następny artykułKamperem przez Holandię
Młody adept sztuk kempingowych (ale zapalony). 3 lata przyczepowo, co nieco wypożyczonym kamperem. Twórca kamperemprzezswiat.pl. Stawia pierwsze kroki w pisaniu w języku innym niż języki programowania więc prosi o wyrozumiałość.