Przepisy ruchu drogowego w krajach Europy – Belgia

Belgia nie należy do najpopularniejszych kierunków zarówno podróżniczych, jak i emigracyjnych Polaków. Najczęściej Belgię traktujemy jako kraj tranzytowy w podróży do innych państw zachodniej Europy. A szkoda bo ten, powierzchniowo niewielki kraj ma naprawdę wiele do zaoferowania. Poza oczywiście niezwykle urokliwą stolicą – Brukselą, w której swoje siedziby mają Parlament Europejski oraz NATO warto odwiedzić również piękną Brugię, Antwerpię oraz Gandawę. Belgijskie pałace królewskie, przepiękne kościoły i liczne kawiarenki z niepowtarzalnym klimatem z pewnością skradną serce wszystkim odwiedzającym. Jednak największym bogactwem tego kraju jest gastronomia. To właśnie Belgowie są „wynalazcami” frytek, pysznych i chrupiących pommes frites. Swoistymi symbolami Belgii są także gofry, czekoladowe praliny oraz piwo. W tym kraju rocznie produkuje się około 220 tysięcy ton czekolady i to właśnie tu zostały wymyślone pyszne praliny. A jeśli jesteście miłośnikami piwa Belgia jest dla Was najprawdziwszym rajem – każdego roku produkowane jest tu 14 milionów hektolitrów tego trunku, a wybierać można z aż ponad tysiąca jego gatunków.

Aby odkryć wszystkie smaki Belgii najwygodniej jest wybrać się do tego kraju samochodem (ograniczmy wtedy jednak spożywanie belgijskiego piwa) tym bardziej, że drogi są tam naprawdę dobrej jakości. Pamiętajmy jednak, że nawet doskonałe warunki jazdy wymagają przestrzegania przepisów drogowych obowiązujących w danym kraju. Belgijskie przepisy zbytnio nie różnią się od tych panujących w Polsce, są jednak pewne wyjątki, z którymi koniecznie trzeba się zapoznać. Dlatego dziś szczegółowo omówimy przepisy drogowe obowiązujące w tym państwie, aby móc bezproblemowo cieszyć się jego walorami lub bezpiecznie przejechać do celu naszej podróży.

Polityka wjazdowa i wymagane dokumenty

Wjeżdżając na terytorium Belgii, potrzebny dowód osobisty ważny jeszcze minimum 6 miesięcy lub paszport ważny minimum 3 miesiące.

Jeśli zamierzamy podróżować po belgijskich drogach samochodem obowiązkowo posiadać musimy również prawo jazdy (wystarczy polskie), dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym pojazdu oraz jego ubezpieczenie – OC. Zalecane jest również wykupienie ubezpieczenia NNW, a także Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, niezbędnej w przypadku potrzeby skorzystania z pomocy medycznej.

Dozwolone prędkości

Jazda po znakomicie przygotowanych, szerokich belgijskich drogach wymaga od nas znajomości kodeksu drogowego tego kraju. Należy więc przestrzegać wszystkich obowiązujących w tym kraju przepisów w tym także tego, który dotyczy zachowania maksymalnych prędkości. Różnią się one zależnie od rodzaju dróg oraz rodzaju pojazdu i wynoszą:

– w terenie zabudowanym pojazdy wszystkich rodzajów obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h,

– podobnie w przypadku poruszania się po drogach w terenie niezabudowanym – wszystkie samochody obowiązuje ograniczenie prędkości do 90 km/g,

– na drogach ekspresowych wszystkie pojazdy – zarówno samochody osobowe, jak i pojazdy z przyczepą oraz pojazdy ważące ponad 3,5 tony obowiązuje ograniczenie prędkości do 120 km/h,

– w przypadku autostrad dla samochodów osobowych, pojazdów do 3,5 tony, pojazdów z przyczepą oraz pojazdów ważących więcej niż 3,5 tony ograniczenie prędkości wynosi 120 km/h,

– kary za przekroczenie dozwolonych prędkości na belgijskich drogach wynoszą od około 140 do 400 euro. Jeżeli dopuścimy się przekroczenia limitu prędkości o 40 km/h, a w obszarze zabudowanym o 30 km/h, możemy liczyć się także z karą zatrzymania prawa jazdy.

Wyposażenie pojazdu

Na wyposażeniu naszego pojazdu w Belgii obowiązkowo muszą się znaleźć: kamizelka odblaskowa – obowiązkowo używania przez kierowcę i wszystkich pasażerów w momencie opuszczania samochodu w terenie niezabudowanym, na drogach szybkiego ruchu oraz na autostradach, do tego trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnica. Zalecane jest również posiadanie apteczki pierwszej pomocy.

Wyposażenie naszego pojazdu w komplet zapasowych żarówek, koła zapasowego oraz linkę holowniczą nie jest sprecyzowane przez specjalne przepisy. Mimo tego, zalecamy, aby zaopatrzyć się we wszystkie powyższe elementy.

W przypadku pojazdów z przyczepą należy posiadać dodatkowe lusterka boczne, szczególnie jeśli przyczepa szersza jest od ciągnącego ją pojazdu, potrzebny jest także dodatkowy trójkąt ostrzegawczy.

Zwróćmy także uwagę na wymagania dotyczące opon. Minimalna wysokość bieżnika w oponach letnich wynosi 1,6 mm, w przypadku opon zimowych – 4 mm. Obowiązek używania opon zimowych na drogach w Belgii nie jest uregulowany konkretnymi przepisami, które wyznaczałyby określone terminy nakazujące ich używane. Na pewno trzeba je zakładać w momencie gdy warunki atmosferyczne tego wymagają. Łańcuchy śniegowe są dozwolone, jeżeli na drodze znajduje się warstwa śniegu lub lodu. W przypadku opon okolcowanych ich używanie na terytorium Belgii jest dozwolone w okresie od 1 listopada do 31 marca przez pojazdy o dozwolonej masie całkowitej do 3,5 tony. W tym wypadku powinny być używane na wszystkich kołach pojazdu, na którego tylnej części musi znajdować się specjalna naklejka informującą o używaniu opon okolcowanych. Jeżeli podróżujemy pojazdem ciągnącym przyczepę i posiada on opony okolcowane, przyczepa także powinna być w nie wyposażona.

Inne ograniczenia prawne 

– limit alkoholu we krwi –dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi, pozwalająca na prowadzenie pojazdu wynosi 0,5 promila. Za przekroczenie tej granicy grożą mandaty w wysokości od 170 do nawet 12 tysięcy euro oraz zatrzymanie prawa jazdy, w skrajnych przypadkach także definitywny zakaz prowadzenia samochodów,

– pasy bezpieczeństwa – podczas jazdy kierowca oraz wszyscy pasażerowie pojazdu obowiązkowo muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa,

– światła – jazda z włączonymi światłami mijania zalecana jest rzez całą dobę, cały rok,

– podróżowanie z dziećmi – dzieci do lat 3 muszą być przewożone wyłącznie w specjalnie do tego poświęconym foteliku dostosowanym do ich wzrostu i wagi, dzieci między 3 a 12 rokiem życia mogą być przewożone na specjalnie do tego przeznaczonych podwyższeniach dostosowanych do ich wzrostu i wagi, jeżeli natomiast chcemy przewodzić dziecko na przednim siedzeniu musimy dezaktywować w tym celu poduszkę powietrzną, o ile nasz pojazd jest w nią wyposażony,

– parkowanie – strefa ograniczonego parkowania oznaczona jest prostokątem z białą literą P na niebieskim tle. Parkując w tej strefie zobowiązani jesteśmy umieścić w widocznym miejscu naszego samochodu bilet parkingowy, nabyć go można w kioskach z prasą, małych sklepikach lub agencjach turystycznych,

– nocleg w pojazdach campingowych – zezwala się na jednorazowy nocleg w pojeździe campingowym poza campingiem – na parkingach autostradowych restauracji w celu wypoczęcia przed dalszą podróżą. Obowiązuje zakaz noclegu w pojeździe na ulicach i placach.

Opłaty drogowe

Belgia może pochwalić się bardzo dobrze rozwiniętą siecią drogowych połączeń. Korzystanie z tamtejszych dróg, w tym także z autostrad jest bezpłatne. Opłaty pobierane są jedynie za przejazd tunelem Liefkenhoek – połączenie drogowe pod rzeką Scheldt w pobliżu Antwerpii. W tym wypadku opłata uzależniona jest od wysokości pojazdu i wynosi od 6 do 19 euro.

Opłaty muszą być jednak uiszczane przez pojazdy o dozwolonej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, które przemieszczają się po autostradach, drogach krajowych oraz drogach lokalnych. Do mierzenia wysokości opłat wykorzystywany jest satelitarny system viapass. Każdy zobowiązany do opłat pojazd musi być wyposażony w specjalne urządzenie pokładowe – On Board Unit, w skrócie OBU. Jednostka ta wykrywa długość i szerokość na jakiej znajduje się dany pojazd i wraz z pomocą satelitów dopasowuje ją do map cyfrowych w celu obliczenia należnej kwoty opłat. Co ważne z opłat wykluczone się pojazdy służące do przewozów turystycznych: autobusy, samochody osobowe ciągnące przyczepę – gdy całość przekracza wagę 3,5 t oraz samochody kempingowe.

Ważne telefony:

Europejski numer alarmowy obowiązujący również w Belgii: 112
Pomoc drogowa: +32 22 88 33 22
Ambasada RP: +32 27 39 01 00

Ambasada RP – telefon dyżurny: +32 27 39 01 01

Nie da się ukryć, że podróżowanie samochodem po belgijskich drogach może należeć do bardzo przyjemnych – nawierzchnie gęstej sieci dróg są bardzo dobrze utrzymane i bez problemu dostać można się w każdy zakątek tego kraju. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu obowiązujących w Belgii przepisach ruchu drogowego, aby mandaty lub inne nieprzyjemne sytuacje nie popsuły naszego wyjazdu. Szczególną ostrożność należy zachować w centrach miast, w których niejednokrotnie uliczki są dość wąskie i kręte, zwróćmy również uwagę na rowerzystów, których w Belgii jest naprawdę dosyć dużo.

Ponadto, zalecamy specjalnie zabezpieczać się przed kradzieżami i włamaniami do samochodów. Wszystkie wartościowe i ważne dla nas rzeczy najlepiej zabierać ze sobą lub przechowywać w specjalnych hotelowych sejfach. W Belgii zarówno zagrożenie przestępczością, jak i zagrożenie terrorystyczne jest dość wysokie, szczególnie w stolicy, gdzie swoje siedziby na wiele międzynarodowych instytucji i firm. Zalecamy zachować szczególną ostrożność.