Czechy są częstym celem wycieczek Polaków – piękna Praga, Ołumuniec i inne urokliwe miejsca, a także tamtejsze piwo i czeskie knedliczki działają na nas jak magnes. Nierzadko nasi południowi sąsiedzi są również krajem tranzytowym dla tych podróżujących na Węgry czy dalej na południe Europy. Poruszanie się po czeskich drogach nie powinno być dla nas Polaków szczególnie trudne, warto jednak znać pewne różnice w przepisach drogowych oraz pamiętać szczególnie o dwóch ważnych kwestiach – zakupie winiety jeśli chcemy poruszać się po drogach szybkiego ruchu i autostradach oraz bardzo surowych karach za jazdę po wypiciu nawet śladowych ilości alkoholu. Wszystko to dokładnie opisujemy w artykule poniżej, w którym znajdziecie również wiele innych przydatnych informacji o podróżowaniu po czeskich drogach.

Polityka wjazdowa – wymagane dokumenty i ubezpieczenie

Dokumentem podróży uprawniającym do wjazdu i pobytu na terenie Czech jest dokument potwierdzający tożsamość – dowód osobisty ważny minimum 6 miesięcy lub paszport ważny minimum 3 miesiące.

Do jazdy po drogach naszych południowych sąsiadów uprawnia polskie prawo jazdy, obowiązkowo posiadać należy także dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym przeglądem technicznym oraz ubezpieczenie OC. Warto zadbać również o ubezpieczenie NNW, kartę NFZ-EKUZ oraz w razie większych wypadków dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne.

Dozwolone prędkości

Czeska policja z dużą konsekwencją każe kierowców za chociażby minimalne przekroczenie dopuszczalnej prędkości w czasie jazdy. Ceny mandatów za przekroczenie tej dozwolonej nawet o 20 km/h wynoszą od 20 do nawet 70 euro. Dlatego warto zapamiętać obowiązujące na czeskich drogach ograniczenia prędkości, które różnią się zależnie od rodzaju dróg i pojazdu.

W Czechach maksymalne limity prędkości odnoszące się do poszczególnych rodzajów pojazdów wynoszą:

– w terenie zabudowanym wszystkie rodzaje pojazdów obowiązuje ograniczenie do 50 km/h,

– poza terenem zabudowanym samochody osobowe mogą poruszać się z maksymalną prędkością 90 km/k, natomiast inne pojazdy do i powyżej 3,5 tony oraz z przyczepą – 80 km/h,

– na autostradzie – maksymalna dopuszczalna prędkość dla samochodów osobowych wynosi 130 km/h, pozostałe pojazdy obowiązuje prędkość do 80 km/h.

Wyposażenie pojazdu

Do obiektów i przyrządów, które obowiązkowo znaleźć muszą się na wyposażeniu naszego pojazdu gdy planujemy podróż po czeskich drogach zaliczamy:

– apteczkę,  

– gaśnicę,

– trójkąt ostrzegawczy,

– koło zapasowe i klucze do jego montażu,

– podnośnik,

– komplet zapasowych żarówek i bezpieczników elektrycznych,

– kamizelki odblaskowe, które obowiązkowo powinny być używane zarówno przez kierowcę, jak i wszystkich pasażerów w przypadku opuszczania samochodu w terenie niezabudowanym, drogach szybkiego ruchu oraz autostradach. Kamizelki muszą znajdować się w kabinie kierowcy, nie w bagażniku.

W prawie drogowym naszych południowych sąsiadów brak jest specjalnych przepisów regulujących obowiązek posiadania linki holowniczej.

Minimalna głębokość bieżnika w przypadku opon letnich to 1,6 mm, w przypadku opon zimowych minimalny bieżnik to 4 mm lub 6 mm w przypadku pojazdów powyżej 3,5 t.

Jeżdżenie z oponami zimowymi wymagane jest w Czechach w okresie od 1 listopada do 31 marca na drogach, na których obowiązuje zakaz używania soli. Opony zimowe należy montować według poniższych wskazówek:

– pojazdy do 3,5 tony: opony zimowe o głębokości rzeźby bieżnika minimum 4mm, na wszystkich kołach pojazdu,

– pojazdy powyżej 3,5 tony: opony zimowe o głębokości rzeźby bieżnika minimum 6 mm, na wszystkich kołach pojazdu.

W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych opony zimowe są obowiązkowe także poza wyznaczonym okresem. Na oznaczonych drogach dopuszcza się ponadto używanie łańcuchów śniegowych.  

Inne przepisy drogowe

– pasy – wszyscy pasażerowie pojazdu obowiązkowo muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa,

– światła – światła mijania muszę być włączone przez całą dobę, przez cały rok, używanie świateł przeciwmgielnych dozwolone jest wyłącznie w czasie mgły, silnego deszczu lub opadu śniegu,

– alkohol – poruszając się po czeskich drogach nie można mieć we krwi ani jednej setnej promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Jazda pod wpływem alkoholu grozi pozbawieniem wolności nawet do 3 lat,

– przewóz dzieci – u naszych południowych sąsiadów obowiązuje nakaz przewożenia dzieci mierzących poniżej 150 cm wzrostu oraz 36 kg wagi w odpowiednich fotelikach lub specjalnych podwyższeniach przystosowanych do ich wzrostu,

– telefon – używanie telefonu podczas prowadzenia samochodu jest zabronione, dopuszczalne jest używanie aparatów głośnomówiących bądź słuchawki zakładanej na ucho,

– jazda z przyczepą lub kamperem – dopuszczalny jest nocleg w pojazdach campingowych na parkingach autostradowych, ulicach i placach.

Opłaty drogowe

Poruszanie się po autostradach i drogach szybkiego ruchu w Czechach jest płatne. Aby móc z nich korzystać trzeba zakupić winietę. Winieta to naklejka, którą należy wypełnić – wpisując numer rejestracyjny pojazdu w dwa pola, następnie większą jej część przyklejamy w prawym dolnym rogu przedniej szyby samochodu, a mniejszą zachowujemy na wypadek kontroli.

W winiety można zaopatrzyć się w ponad 5200 punktach – na granicy lub na stacjach benzynowych. Ceny winiet różnią się w zależności okresu na jaki jej potrzebujemy i, dla pojazdów ważących do 3,5 t – w tym także pojazdów kempingowych wynoszą odpowiednio:

– za winietę 10 dniową: 310 koron czeskich lub 12 euro (ok. 50 zł),

– za winietę miesięczną: 440 koron czeskich lub 17 euro(ok. 75 zł),

– za winietę roczną: 1500 koron czeskich lub 57 euro (ok. 250 zł).

Winiety sprawdzane są podczas kontroli fizycznych. Jeśli więc zostaniemy zatrzymani i okaże się, że nasza winieta utraciła ważność lub nie posiadamy jej wcale grozi nam wysoki mandat.

Obecnie długość płatnych odcinków drogowych w Czechach wynosi ponad 1 000 km.

Ważne telefony

Europejski numer alarmowy obowiązujący również w Czechach: 112
Pomoc drogowa: +420 261 104 123
Policja : 158
Straż pożarna : 150
Pogotowie ratunkowe : 155
Ambasada RP: +420 257 099 500

Jeśli wybieramy się do Czech lub zamierzamy tylko przejechać przez ten kraj warto zastosować się do wszystkich wymienionych wyżej wskazówek, aby oszczędzić sobie ewentualnych kłopotów i delektować się bezpieczną podróżą.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKamperem przez Chorwację
Następny artykułKamperem przez Niemcy
Młody adept sztuk kempingowych (ale zapalony). 3 lata przyczepowo, co nieco wypożyczonym kamperem. Twórca kamperemprzezswiat.pl. Stawia pierwsze kroki w pisaniu w języku innym niż języki programowania więc prosi o wyrozumiałość.