Przepisy ruchu drogowego w krajach Europy – Grecja

Jak wynika z raportu Polskiej Izby Turystyki Grecja zeszłego lata była najpopularniejszą wakacyjną destynacją wśród turystów z naszego kraju. Nic dziwnego, że Hellada bije rekordy popularności – ma wszystko co potrzebne jest do idealnego urlopu – piękne plaże, błękitne morze, doskonałą kuchnię, niesamowite zabytki starożytnej cywilizacji i ciekawą kulturę, a wszystko to oblane gorącym, śródziemnomorskim słońcem. Wielu Polaków podróżuje do Grecji z pomocą operatorów turystycznych, jednak duża ich część wybiera się tam samochodem, któremu nierzadko towarzyszy przyczepa kempingowa lub kamperem. Do tych właśnie osób, których liczba wzrasta z roku na rok kierujemy dzisiejszy artykuł o przepisach ruchu drogowego w ojczyźnie olimpiady.

Mimo, że przepisy drogowe w położnej na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego Grecji są dość zbliżone do tych, które obowiązują w naszym kraju spotkać Was tu może kilka niespodzianek. Jedną z nich jest na przykład poruszanie się po rondzie – w kraju zorby pierwszeństwo mają pojazdy dopiero na nie wjeżdżające, a nie tak jak w Polsce te, które już się na nim znajdują. Zaskoczyć mogą również pasy ruchu przeznaczone dla określonych typów pojazdów oraz opisy na znakach drogowych tylko w języku greckim.

Warto zatem dokładnie przestudiować zasady ruchu samochodowego w Grecji, aby podczas podróży po tym pięknym kraju uniknąć nieprzyjemnych sytuacji na drodze, a tym bardziej mandatów.

Polityka wjazdowa – wymagane dokumenty i ubezpieczenie

Dokumentem podróży uprawniającym do wjazdu i pobytu na terenie Grecji jest dokument potwierdzający tożsamość – jeden z przedstawionych poniżej:

– dowód osobisty ważny minimum 6 miesięcy,
– paszport ważny minimum 3 miesiące.

Ponadto, należy mieć przy sobie prawo jazdy, dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym pojazdu oraz ubezpieczenie OC pojazdu. Zalecane jest również posiadanie ubezpieczenia NNW, a także karty NFZ-EKUZ, która uprawnia do korzystania z podstawowych usług medycznych na terenie Unii Europejskiej.

Warto przemyśleć wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, na wypadek leczenia medycznego nieobjętego refundacją.

Dozwolone prędkości

Poruszanie się po greckich drogach wymaga znajomości obowiązujących w tym kraju maksymalnych prędkości, które zależne są od rodzajów dróg oraz typu pojazdu. Wjeżdżając i wyjeżdżając z nadmorskich miejscowości oraz na przedmieściach dużych miast często spotkać można patrole policyjne kontrolujące prędkość. W tym celu greccy policjanci stosują popularne także w Polsce „suszarki” oraz odcinkowe kontrole prędkości – polegające na zatrzymywaniu samochodów, które szybciej niż powinny pokonały trasę między dwoma określonymi punktami. Za przekroczenie prędkości o 20/30 km/h grozi mandat w wysokości około 100 euro. Dlatego, aby ustrzec się przed niepotrzebnymi mandatami, warto zapamiętać jakie dozwolone prędkości obowiązują w Grecji:

  • w terenie zabudowanym pojazdy wszystkich rodzajów obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h,
  • w terenie niezabudowanym samochody osobowe oraz pojazdy ważące poniżej 3,5 tony mogą poruszać się z prędkością do 90 km/h, natomiast pojazdy o masie większej niż 3,5 tony i samochody z przyczepą do 80 km/h,
  • na drogach ekspresowych samochody osobowe oraz pojazdy do 3,5 tony obowiązuje ograniczenie prędkości do 110km/h, pojazdy powyżej 3,5 tony oraz z przyczepą – 80 km/h,
  • w przypadku autostrad dla samochodów osobowych oraz pojazdów do 3,5 tony ograniczenie prędkości wynosi 130 km/h, kierowcy pojazdów z przyczepą oraz ważących więcej niż 3,5 tony muszą zwolnić do 80 km/h.

Wyposażenie pojazdu

Podczas podróżowania po Grecji na wyposażeniu naszego pojazdu obowiązkowo znaleźć się muszą: apteczka, gaśnica – przechowywana we wnętrzu pojazdu, a nie w jego bagażniku, trójkąt ostrzegawczy – samochody z przyczepą posiadać muszą dwa trójkąty oraz (w przypadku gdy przyczepa jest szersza od pojazdu ciągnącego) dodatkowe lusterka boczne.

Kamizelka odblaskowa nie jest elementem obowiązkowym, ale zaleca się jej posiadanie oraz stosowanie w momencie wysiadania z pojazdu poza terenem zabudowanym.

Minimalna wysokość bieżnika opon samochodowych wynosić musi co najmniej 1,6 mm. Dozwolone jest używanie łańcuchów śniegowych, jeżeli na drodze znajduje się warstwa śniegu lub lodu.

W greckim prawie drogowym brak jest specjalnych przepisów dotyczących posiadania kompletu zapasowych żarówek, koła zapasowego i linki holowniczej.

Inne przepisy drogowe

– limit alkoholu we krwi – dopuszczalny limit stężenia alkoholu we krwi wynosi w Grecji, u doświadczonych kierowców – 0,5 promila, u kierowców zawodowych i posiadających prawo jazdy krócej niż dwa lata – 0,2 promila. Przekroczenie limitu skończyć się może otrzymaniem mandatu w wysokości od 200 do nawet 1200 euro,

– pasy bezpieczeństwa – obowiązek używania pasów bezpieczeństwa obejmuje wszystkich kierowców i pasażerów pojazdu, z wyjątkiem taksówkarzy, kobiet w ciąży oraz kierowców pojazdów dostawczych, za brak zapiętych pasów grozi mandat wynoszący około 350 euro,

– światła – jazda z włączonymi światłami migania obowiązuje tylko w nocy, a w ciągu dnia tylko w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych,

– podróżowanie z dziećmi – dzieci od 3 do 11 roku życia i wzroście do 135 cm muszą być przewożone w specjalnie do tego przeznaczonych fotelikach o odpowiednich wymiarach, ponadto obowiązuje całkowity zakaz przewożenia dzieci do lat 12 na przednich siedzeniach samochodu, dzieci mierzące ponad 135 cm mogą podróżować zapięte jedynie regularnymi pasami bezpieczeństwa,

– używanie telefonu w czasie jazdy – prowadzenie rozmów przez telefon podczas jazdy jest zabronione, dopuszcza się jednak korzystanie z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki zakładanej na ucho,

– parkowanie – za nieprzepisowe parkowanie można stracić tablicę rejestracyjną, aby tego uniknąć szukajmy parkingów z niebiskimi znakami z białą wielką literą „P” i, co bardzo ważne nie parkujmy w odległości mniejszej niż 45 stóp od przystanków autobusowych, 15 stóp od skrzyżowań i 9 stóp od hydrantów,

– nocleg w pojazdach kempingowych poza kempingiem – dopuszczalny jest jednorazowy nocleg w pojazdach campingowych na parkingach autostradowych przy restauracjach, lecz tylko w celu odpoczynku przed dalszą podróżą. Nocleg na ulicach i placach jest zakazany.

Opłaty drogowe

Greckie autostrady łączą miasta leżące na kontynencie, dzięki temu podróżowanie między nimi jest znacznie ułatwione. Jednak korzystanie z autostrad jest płatne, a wysokość kwot różni się w zależności od kategorii pojazdu oraz przejechanego odcinka drogi – na przykład przejazd autostradą M1 z Salonik do Aten to koszt rzędu 23 euro. Opłaty uiszczane są na bramkach, w których przyjmowana jest tylko gotówka.

Ważne telefony

Europejski numer alarmowy obowiązujący również w Grecji: 112
Pomoc drogowa: 104 00 (ELPA)
Policja : 100

Policja turystyczna: 171
Straż pożarna : 119
Pogotowie ratunkowe : 116
Ambasada RP: +30 21 06 797 700, telefon dyżurny: +30 69 36 554 629

Mimo, że Grecy uchodzą w Europie za niezbyt rozważnych kierowców nie powinniśmy brać z nich przykładu, głównie ze względu na bezpieczeństwo własne, naszych bliskich, jak i innych użytkowników ruchu, ale nie tylko dlatego, bowiem obcokrajowcy za łamanie przepisów drogowych są karani dość surowo. Przestrzeganie przepisów drogowych obowiązujących w Grecji z pewnością uchroni nas przed niepotrzebnymi kłopotami i mandatami, a także zapewni znaczny komfort podróży.