Sprzęt campingowy w jaki wyposażyć możemy naszą przyczepę campingową lub kampera to prawdziwe morze możliwości. Ograniczać nas mogą tak naprawdę jedynie nasze finanse i pojemność jaką dysponuje nasz dom na kółkach. Jak wyposażyć caravaningowy pojazd, jakie niezbędne sprzęty i akcesoria zakupić, aby podróżowało i wypoczywało nam się przyjemniej? Przedstawiamy listę campingowych udogodnień.

Ochrona przed słońcem

Nie da się ukryć, że zacienione miejsca w czasie upalnych wakacji czynią wypoczynek przyjemniejszym i nierzadko są na wagę złota. Akcesoria zapewniające osłonę przed słońcem, jak i przed deszczem czy wiatrem to więc ważna kwestia, a do wyboru mamy wiele. Najtańszym i najprostszym sposobem jest zamocowanie markiz. Dostępne są wersje zarówno do montażu tymczasowego – wyjmowane z pokrowca i montowane w przedsionku, jak i te instalowane na stałe – w formie kaset, instalowane z boku lub do dachu przyczepy bądź kampera i wysuwane w razie potrzeby. Warto również zastanowić się nad przedsionkiem, który poza ochroną przeciwsłoneczną pomoże także wygrodzić dodatkową przestrzeń wokół naszego domu na kółkach oraz oddzielić nas od reszty pola kempingowego. Przedsionki, szczególnie takie z dachem oraz materiałowymi ścianami idealnie sprawdzają się w czasie dłuższego pobytu na danym kempingu – tworzą pewnego rodzaju werandę, pomagają zorganizować przestrzeń wokół kampera lub przyczepy. Zamontowanie przedsionka jest również bardzo proste – przypomina trochę montowanie namiotu i trwa nie dłużej niż 30 minut.

Stolik campingowy

Stół to podstawa wyposażenia współczesnych kamperów i przyczep kempingowych. Jednak wakacyjne posiłki na polu kempingowych przyjemnie jeść na świeżym powietrzu obok naszego domu na kółkach, szczególnie gdy urządzamy grilla. Dlatego warto zaopatrzyć się w wygodny, rozkładany stół przy którym usiądziemy wspólnie z całą rodziną lub przyjaciółmi. Ponadto, wiele egzemplarzy stolików turystycznych ma dodatkowe udogodnienia w postaci możliwości poziomowania – co ważne w przypadku nierównego podłoża lub regulowania wysokości. Zastanawiać może jedynie rozmiar takiego dodatkowego stołu – czy nie zajmie on zbyt wiele miejsca w naszej przyczepie lub kamperze? Na szczęście nie musimy się o to martwić ponieważ na rynku dostępnych jest obecnie wiele modeli rozkładanych stolików turystycznych, skonstruowanych specjalnie po to, aby łatwo je przechowywać, przewozić i przenosić. Po złożeniu zajmują one naprawdę niewiele miejsca – blaty niektórych egzemplarzy można po prostu zrolować, są lekkie, a wybierać można spośród szerokiej gamy rozmiarów. Warto więc zainwestować w stolik turystyczny dobrej jakości, które służyć nam będzie przez długi czas. Co więcej, przydać może się on nam nie tylko na kempingu, ale także na balkonie czy w ogródku.

Krzesła campingowe

Nieodzownym partnerem stołu, także tego turystycznego jest zawsze krzesło, a najlepiej kilka krzeseł. Czym kierować się przy wyborze krzeseł odpowiednich na kemping? Oczywiście po pierwsze wygodą, ale wygoda to jednak nie wszystko. Podobnie jak w przypadku stołu warto zwrócić uwagę, że takie krzesła będziemy ze sobą przewozić, dobrze więc, aby po złożeniu zajmowały niewiele miejsca w naszej przyczepie lub kamperze. Ważne także, aby takie turystyczne krzesła były lekkie i łatwo się rozkładały. Podobnie jak w przypadku stołu tu także warto zainwestować w egzemplarze dobrej jakości, aby mogły nam posłużyć na długie lata. Producenci krzeseł turystycznych zadbali również o tych bardziej wymagających miłośników caravaningu i w swojej ofercie mają krzesła z regulacją oparcia i podnóżka, szerokim podgłówkiem oraz takie, które idealnie sprawdzą się również w roli leżaka.

Wyposażenie kuchni w kamperze i przyczepie kempingowej

Odpowiednio wyposażona kuchnia to klucz do udanego caravaningowego wypoczynku. Co powinno się w niej znaleźć, aby łatwo i przyjemnie przygotowywało nam się i spożywało wakacyjne posiłki? Na pewno naczynia – talerze, kubki, miski. Zapomnijmy jednak o tych szklanych lub porcelanowych, najlepiej zapatrzyć się w naczynia lekkie, odporne na zniszczenia oraz wysokie temperatury czyli takie zrobione z melaminy lub podobnych tworzyw. Warto upewnić się także czy wybrane naczynia mają odpowiednie atesty, aby jedzenie z nich nie wpływało negatywnie na nasze zdrowie. Na kemping zabieramy ze sobą także sztućce. Sztućce jednorazowe, wykonane z plastiku to niekoniecznie dobre i wygodne rozwiązanie, najlepiej zabrać te zrobione ze stali nierdzewnej z rączką z tworzywa – aby zaoszczędzić na wadze. Przydatne mogą okazać się również pojemniki na żywność – lekkie pudełka do przechowywania jedzenia.

Co jeszcze może przydać się w caravaningowej kuchni? Takie urządzenia jak czajnik i ekspres do kawy, a także, praktyczne dodatki np. składana suszarka na naczynia, kosz na śmieci, patelnie i garnki z lekkiego materiału np. z aluminium.

Grill na kempingu

Grill na łonie natury w towarzystwie rodziny lub przyjaciół na idealnie dopełnienie wakacyjnego wypoczynku na kempingu. Należy jednak pamiętać, że przeważnie wszystkie pola kempingowe mają określone zasady dotyczące grillowania. Znaleźć można miejsca, w których grillowanie jest bardzo popularne podczas gdy na innych kempingach dozwolone jest ono tylko w kilku wyznaczonych miejscach. Warto zapoznać się z tymi zasadami jeszcze przed wyjazdem i gdy już mamy pewność że grillowanie w wybranym przez nas miejscu jest dozwolone zdecydować się na wybór odpowiedniego grilla. Zakup odpowiedniego grilla należy więc porządnie przemyśleć uwzględniając między innymi takie czynniki jak: cena sprzętu, jak często będziemy grillować, sposób w jaki chcemy przygotowywać potrawy oraz czas jaki chcemy na nie poświęcić. Grille węglowe są tańsze od gazowych, idealnie sprawdzą się więc gdy grillować będziemy tylko od święta. Grill gazowy jest także szybszy w obsłudze – wystarczy go tylko włączyć i potrawy praktycznie od razu poddawane są działaniu wysokiej temperatury. Rozpalenie grilla węglowego zajmuje dużo więcej czasu, a jedzenie przygotowywane jest powoli i równomiernie. Jednak niektórzy twierdzą, że dania przygotowywane na grillu węglowym są znacznie smaczniejsze, bardziej aromatyczne. To jest już jednak kwestia gustu.

Mover Twoim przyjacielem

Mover to elektryczna pomoc przy manewrowaniu, dzięki której ustawianie przyczepy na kempingu, niewielkim miejscu parkingowym, przejazd przez wąską bramę czy pokonanie wzniesienia staje się przysłowiową bułką z masłem. Montaż movera jest także prosty i bezinwazyjny. Na co zwrócić szczególną przy jego wyborze? Przede wszystkim na warunki zakupu i gwarancję. Decydując się na konkretne urządzenie warto również zapoznać się z opiniami innych użytkowników. Podczas korzystania z movera pamiętać należy o jego odpowiedniej konserwacji – czyszczeniu za pomocą wody pod ciśnieniem oraz smarowaniu łożyska oliwą maszynową.

Baterie słoneczne w kamperze

Jeżeli naszemu kamperowi lub przyczepie kampingowej chcemy zapewnić niezależność elektryczną, a sobie beztroskie używanie prądu warto bliżej zainteresować się bateriami słonecznymi. Przydać mogą się tym bardziej, jeśli lubimy podróżować po nieco niezbadanych jeszcze terenach. Raz zakupione zapewniają, poza dopływem prądu także oszczędność paliwa i krótszy czas ładowania akumulatorów. Wydatek jest więc jak najbardziej opłacalny.

Na jaką moc baterii się zdecydować? Jeżeli nasz kamper lub przyczepa kempinogwa wyposażone są w lodówkę, ekspres do kawy, telewizor, komputer i inne drobne urządzenia elektryczne, a także oświetlenie LED najlepiej zainstalować zestaw baterii słonecznych o mocy od 100 do 200 W. Jednak przy wyborze odpowiedniej dla naszego pojazdu mocy zestawu solarnego zwrócić trzeba szczególną uwagę na pojemność akumulatora – gdy jego pojemość równą się 50 Ah, moc baterii słonecznych nie powinna być większa niż 50 W.

Gdzie i jak zamontować baterie słoneczne?

Warto zakupić turystyczne panele solarne, które dają możliwość zmiany miejsca ich montażu w zależności od pory roku. Pogoda bowiem ma znaczny pływ na skuteczność działania zestawu, a najskuteczniejszy jest gdy promienie słońca padają na niego pod kątem prostym. Dlatego latem baterie słoneczne najlepiej zainstalować na dachu pojazdu, a zimą na jego bokach. Jeżeli jednak zdecydujemy się na panele stacjonarne najlepiej zamontować je na dachu.

Gdy mamy już wybrane miejsce pora zabrać się za montaż, który wbrew pozorom wcale nie jest taki trudny i bez problemu możemy zająć się nim sami. Aby to zrobić potrzebujemy zestawu montażowego ze wszystkimi niezbędnymi elementami wyposażenia wchodzących w skład baterii słonecznych. Jednymi z najważniejszych są między innymi:

– regulator ładowania, który odpowiedzialny jest za przetwarzanie napięcia baterii na napięcie akumulatora,

– wyświetlacz, który zainstalowany w kabinie kierowcy pozwala kontrolować cały system i ładowanie akumulatorów.

Odstęp jak po zainstalowaniu baterii pojawi się między nimi, a dachem jest jak najbardziej zamierzony – służy do chłodzenia paneli słonecznych, zapewniając ich wysoką wydajność.

Klimatyzacja w kamperze

Dziś klimatyzacja jest właściwie niezbędnym elementem wyposażenia każdego kampera czy przyczepy i najprawdziwszym obowiązkiem szczególnie gdy podróżujemy po krajach, w których panuje gorący klimat. Niestety schłodzenie kampera, a tym bardziej przyczepy kempingowej na łatwych nie należy. Jaki klimatyzator wybrać, aby podróżować w komfortowych warunkach? Do wyboru są dwa rozwiązania: zestaw dachowy – montowany, jak sama nazwa wskazuje na dachu i podławkowy – umieszczony w dolnej części kampera lub przyczepy, najczęściej w schowku lub przestrzeni bagażowej.

Popularniejsze są klimatyzatory dachowe wyposażone dodatkowo w okno, które poza chłodzeniem zapewniają także strumień naturalnego światła. Taki zestaw schładza wnętrze kampera lub przyczepy szybciej niż klimatyzator podławkowy, z drugiej strony jednak jest on nieco głośniejszy i bardziej odczuwalne są drgania, jakie wywołuje podczas pracy.

Klimatyzator podławkowy wiąże się także z koniecznością rozprowadzenia rur we wnętrzu naszego pojazdu. Jednak w tym przypadku sami możemy wybrać miejsca, do których doprowadzimy wyloty chłodnego powietrza.

Decydując się na wybór konkretnego zestawu i jego modelu zwrócić trzeba uwagę na:

– wielkość naszego pojazdu – im większa jest jego powierzchnia, tym większa powinna być wydajność klimatyzatora,

– liczbę i wielkość okien – łatwiej schłodzić pojazd o mniejszej ich liczbie,

– cel i okres podróży – jeśli najczęściej podróżujemy poza sezonem letnim lub w chłodniejsze części świata wydajność klimatyzatora może być mniejsza od tego, który przyda się np. na południu Europy.

Elektryczne systemy poziomowania kampera

Poziomowanie kampera czy przyczepy kempingowej jest dość istotną kwestią dotyczącą ich użytkowania. Jak zatem precyzyjnie ustawić nasz mobilny dom? Idealnie nadają się do tej czynności aplikacje dostępne na smartfony i tablety, które wskazują poziom lub wielkość odchylenia. Gdy już ustaliliśmy jak wiele centymetrów brakuje do poziomu posłużyć możemy się hydrauliczną podporą samopoziomującą, która zasilana pompą hydrauliczną może unieść pojazd o masie do 7,5.

Generatory prądu

Podczas caravaningowych wakacji korzystamy w wielu urządzeń elektrycznych, a co za tym idzie potrzebujemy odpowiedniego zasilenia prądem. Standardowe wyposażenie pojazdów kempingowych zazwyczaj nie jest przygotowaną na taką ilość urządzeń – klimatyzacja, lodówka, kuchenka mikrofalowa, do tego laptop, tablet, telewizor, telefony – pobierają dużą ilość energii elektrycznej. Niezbędne są więc dodatkowe generatory prądu. Do wyboru jest kilka:

  •         podstawowe generatory

– generatory zasilane benzyną, olejem napędowym lub LPG należą do bardzo popularnych rozwiązań, ich działanie jednak uzależnione jest od zapasu paliwa, ponadto, emitują dużą ilość spalin oraz nierzadko także uciążliwy hałas,

– akumulator to standardowe źródło energii elektryczne, jednak gdy podłączymy do niego zbyt dużą ilość urządzeń może się dość szybko rozładować,

  •         dodatkowe generatory prądu

– baterie słoneczne – tak jak pisaliśmy powyżej, zapewniają niezależność elektryczną pojazdu kempingowego gdziekolwiek jesteśmy, ich działanie jest jednak nieco zależne od pogody,

– wiatraki prądotwórcze – stosowane są często razem z bateriami słonecznymi i podobnie jak w ich przypadku, działanie wiatraków uzależnione jest od warunków pogodowych, potrafią jednak być stałym dostawcą energii elektrycznej,

– ogniwa paliwowe – wytwarzają energię elektryczną, która następnie ładuje baterie zamontowane w pojeździe kempingowym, urządzenie to nie emituje spalin i jest praktycznie bezgłośne.

System alarmowy w kamperze 

Gdy zostawiamy nasz pojazd kempingowy wybierając się na zwiedzanie okolicy lub wycieczkę rowerową nierzadko dręczą nas obawy o bezpieczeństwo naszego domu na kółkach w czasie naszej nieobecności. Warto więc zaopatrzyć się w systemu alarmowe, dzięki którym łatwiej nam będzie pozostawić kamper lub przyczepę kempingową bez opieki. Systemy alarmowe służyć mogą także dbać o nasze bezpieczeństwo, gdy śpimy lub spędzamy w pojeździe wolny czas, kontrolując znajdujące się w nim powietrze. Poniżej przedstawiamy jakie systemy alarmowe warto zamontować w kamperach lub w przyczepach, aby czuć się bezpiecznie:

– alarm – uzbraja się gdy opuszczamy pojazd i z powodzeniem odstrasza potencjalnych złodziei. Aby włączyć urządzenie alarmowe wystarczy ręcznie wprowadzić kod, a gdy w okolicy pojawia się nieproszony gość specjalne czujniki wysyłają sygnał do centrali alarmowej, która uruchamia dźwięk i światło. Niektóre tego typu systemy wyposażone są także w funkcje wysyłania wiadomości telefonicznej do właściciela pojazdu kempingowego,

– detektor gazu – to system alarmowy, który dba o bezpieczeństwo naszego zdrowia i życia, monitorując stężenie gazu w powietrzu. Większość tego typu czujników ostrzega przed wyciekiem gazów LPG oraz gazu ziemnego, jakie mogą wydzielać się podczas ogrzewania pojazdu, a także przed środkami odurzającymi, których nierzadko używają również złodzieje.

 

Wyposażając naszego kampera lub przyczepę kempingową w niezbędne caravaningowe sprzęty i akcesoria najważniejszą kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę są ich wymiary, masa oraz jakość. Pamiętajmy, że każdy kamper czy przyczepa kempingowa ma ograniczoną ładowność, dlatego znaczenie ma też ilość miejsca wymagana do ich przechowywania. Warto też zakupić produkty renomowanych marek z gwarancją wysokiej jakości, aby mogły służyć nam przez długie lata. Nie bez znaczenia jest również łatwość montażu oraz praktyczność danych sprzętów – starajmy się nie zagracać naszego  domu na kółkach nieużytecznymi rzeczami.