Dopiero zaczynasz swoją kamperową przygodę? A może planujesz podróż z przyczepą kempingową? Zanim zapakujesz rodzinę lub przyjaciół do domu na kółkach zapoznaj się z kempingowymi zwyczajami i sprawdź o czym powinieneś pamiętać, aby być bezpiecznym zarówno podczas pobytu na kempingu jak i poza nim.

Zatrzymując się na kempingu trzeba pamiętać o regulaminie, który mówi o tym jakie zasady obowiązują na jego terenie. Zazwyczaj każdy kemping posiada własny regulamin, przepisy mogą więc różnić się między sobą. Istnieje jednak kilka podstawowych zasad, do których należy się stosować zatrzymując się na właściwie wszystkich kempingach:

  • To czego należy przestrzegać to cisza nocna. Na większości kempingów obowiązuje ona od godz. 22:00 do godz. 07:00 rano. Nie znaczy to, że zakazane są wieczorne spotkania w gronie znajomych, jednak głośne rozmowy czy muzyka nie powinny mieć miejsca. Pozwólmy wypocząć naszym sąsiadom.

 

  • Na kemping warto przyjechać w ciągu dnia (najlepiej przed godz. 20:00), tak aby bez problemu zaparkować kamper i zapoznać się z okolicą. Gdy dotrzemy na miejsce późną porą musimy liczyć się z tym, że możemy zastać zamkniętą recepcję i bramę wjazdową.

 

  • Teren kempingu powinniśmy traktować jak własne podwórko, czyli utrzymywać na nim czystość i porządek, szczególnie wokół siebie. Brudną wodę z kampera wylewamy do specjalnej zlewni, a śmieci wyrzucamy do odpowiednich pojemników.

 

  • Skoro kemping jest naszym podwórkiem, sąsiedzi to nasi przyjaciele, do których odnosimy się z szacunkiem. Mile widziane są wspólne rozmowy, dzielenie się informacjami i cennymi wskazówkami, wzajemna pomoc. A jeśli jesteśmy za granicą i niezbyt dobrze radzimy sobie z językami obcymi wtedy zawsze sprawdza się uśmiech. Pamiętajmy jednak, żeby nikomu przesadnie nie przeszkadzać w wypoczynku.

Pamiętaj najprostszą zasadę – to co Tobie przeszkadza przeszkadza też innym, zaś to co Tobie sprawi przyjemność zadziała też na Twoich sąsiadów na kempingu. Przestrzeganie tej prostej reguły zapewni Ci że z każdej Twojej podróży wrócisz zadowolony i uśmiechnięty, z mnóstwem nowych znajomych i przyjaciół.