Woda czysta.

Niech was nie zmyli nazwa „czysta woda” w kamperze. Nie jest to woda pitna! Wykorzystywana jest do mycia i prania, do kąpieli, do spłukiwania ubikacji, można też zmywać naczynia. Do picia i gotowania trzeba mieć ze sobą wodę butelkowaną i najlepiej wcale nie tą w 5 litrowych butlach. Są one niewygodne a woda w już otwartych stoi zbyt długo, często w upale. Najlepiej częściej otwierać 1,5 lub 2 litrowe butelki.

Kampera „zalewamy” wodą na wiosnę a spuszczamy ją późną jesienią, gdy pojawia się groźba zamarznięcia. Przez cały czas tylko ją uzupełniamy w miarę potrzeb. W celu uniknięcia rozwoju glonów i nieświeżego zapachu dodajemy do wody azotan srebra. Roztwór azotanu przygotowano wcześniej i napełniono nim jednorazowe strzykawki o pojemności dwóch cm3. Stężenie jest tak dobrane, że jedna strzykawka w sam raz wystarcza na pełen zbiornik wody.

Azotan srebra jest bardzo skuteczny, a sposób dawkowania za pomocą strzykawek bardzo wygodny. Więcej na temat stosowania azotanu srebra możecie poczytać na stronach camperteamu.

Zbiornik czystej wody pojemności 90 litrów ulokowany jest w kamperze pod tylną kanapą a właściwie jest tą kanapą zabudowany. Dopiero po zdjęciu siedziska uzyskujemy dostęp do otworu rewizyjnego zbiornika, do pompy wody i zaworu spustowego, który pozwala w razie potrzeby całkowicie opróżnić zbiornik. Wodę uzupełnia się przez wlew usytuowany na bocznej, zewnętrznej ścianie kampera. Wlew jest zamykany korkiem z kluczykiem przez co możemy być pewni, że nikt postronny wody nam nie zanieczyści.

Od razu nasuwa się skojarzenie, że wodę najlepiej nalać z kranu za pomocą węża ogrodowego, najlepiej jeszcze przez specjalny filtr. Mam taki zestaw, wożę go ze sobą ale zupełnie nie używam. Krany są rzadkością, jak już się znajdzie to albo nie można do niego dojechać albo gwinty nie pasują. W naszym przypadku najlepiej sprawdza się zwykła plastikowa konewka o pojemności 10 litrów zakupiona w którymś z marketów.

W razie czego pod ręka jest też niewielkie wiadro. Wodę najczęściej tankujemy ze zdrojów ulicznych, trzeba się tylko dobrze rozglądać. I przyjąć zasadę, że wodę uzupełniamy wtedy, kiedy jest możliwość a nie kiedy zaczyna już jej brakować.

Ilość wody w zbiorniku możemy odczytać na panelu centralnym.

Zielony wyświetlacz pokazuje trzy kolejne poziomy. Dodatkowo kolorem czerwonym sygnalizowany jest poziom krytyczny.

Instalacja wodna oprócz zbiornika z zabudowaną w nim pompą składa się z: kranu przy zlewie kuchennym, kranu umywalkowego w łazience, prysznica w kabinie prysznicowej i prysznica zewnętrznego. Woda doprowadzona jest także do zaworu spłuczki. Ciepłą wodę zapewnia bojler Truma Combi. Więcej o ogrzewaniu wody w części temu poświęconej.

Instalacja wody w kamperze działa nieco odmiennie od instalacji domowych. W kranach oprócz zaworu wodnego jest jeszcze styk elektryczny. Po otwarciu zaworu zaczyna pracować pompa i woda płynie szerokim strumieniem.

Zasilanie pompy włączamy i wyłączamy przyciskiem na panelu centralnym. Przy dłuższym nieużywaniu kampera warto je wyłączyć, by zabezpieczyć się przed przypadkowym zalaniem.