Przepisy ruchu drogowego w krajach Europy – Wielka Brytania

Wielka Brytania jest krajem, w którym mieszka najwięcej polskich emigrantów. Brytyjski urząd statystyczny – ONS podaje, że według jego szacunków w 2017 roku na Wyspach mieszkało ponad milion obywateli Polski. Nic więc dziwnego, że nasz język jest drugim najpopularniejszym językiem w Zjednoczonym Królestwie – zaraz po angielskim. Jednak Polacy na Wyspy wyjeżdżają nie tylko w celach zarobkowych. Turystów na Wyspy Brytyjskie przyciągają przede wszystkim walory przyrodnicze oraz antropogeniczne, a także niezwykła różnorodność kulturowa, które nadaje ojczyźnie Beatlesów niezwykłej magii. Co ciekawe Wielka Brytania jest tuż obok Hiszpanii i Włoch najchętniej odwiedzanym państwem w Europie. Miliony turystów przyciąga także sama stolica Zjednoczonego Królestwa – Londyn. W jedno z najbardziej deszczowych miast naszego kontynentu i jednocześnie jedno z najciekawszych. Znajduje się w nim ponad 300 muzeów, najsłynniejszy zegar – Big Ben, do tego diabelskie London Eye czy Pałac Buckingham. Nie można również zapomnieć o Oxford Street, przy której mieści się ponad 300 sklepów. Coraz większa ilość turystów wybiera się także na brytyjską prowincję – aby wypocząć na łonie natury i poznać interesujące lokalne zwyczaje.

Wielka Brytania ma naprawdę wiele do zaoferowania i, aby móc doświadczyć większości jej atrakcji najlepiej podróżować po Wyspach samochodem. Nie da się ukryć, że przynajmniej początkowo nie jest to łatwe – dla większości kierowców poruszanie się po brytyjskich drogach, na których obowiązuje ruch lewostronny może być nie lada wyzwaniem. Najwięcej problemu sprawiają zwłaszcza przejazdy przez rondo, a także skręcanie na skrzyżowaniu w prawo. Dziś podpowiemy jak sobie z tym poradzić i udzielimy najważniejszych informacji dotyczących przepisów ruchu drogowego w Wielkiej Brytanii.

Polityka wjazdowa i wymagane dokumenty

Podczas wjazdu na terytorium Wielkiej Brytanii potrzebne są: dowód osobisty ważny jeszcze co najmniej 6 miesięcy lub paszport ważny jeszcze co najmniej przez 3 miesiące.

Jednak nie do końca jeszcze wiadomo jaki kształt przyjmie polityka wjazdowa Wielkiej Brytanii po jej wyjściu z Unii Europejskiej. Mówi się o konieczności posiadania wiz wjazdowych dla obywateli niektórych krajów członkowskich, na przykład Polaków. Na przyszłość trzeba więc mieć tę kwestię na uwadze.

Jeżeli chcemy po brytyjskich drogach podróżować samochodem obowiązkowo posiadać musimy również prawo jazdy-wystarczy polskie, dowód rejestracyjny pojazdu wraz z ważnym przeglądem technicznym, ubezpieczenie OC pojazdu. Weźmy pod uwagę – szczególnie gdy planujemy jazdę wypożyczonym pojazdem, że w Wielkiej Brytanii ubezpieczenie OC nie jest wydawane na pojazd, a na konkretnego kierowcę.

Zalecane jest również wcześniejsze wykupienie ubezpieczenia NNW oraz dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego, które może okazać się niezbędne w przypadku potrzeby skorzystania z pomocy medycznej w Wielkiej Brytanii.

Dozwolone prędkości

W Wielkiej Brytanii obowiązuje ruch lewostronny, oznacza to, że pasem do normalnej jazdy jest pas lewy. Z pasa środkowego należy korzystać tylko w celu wyprzedzania, natomiast z pasa prawego należy korzystać jedynie w celu wyprzedzania, lub skrętu w prawo. Nieco inaczej niż w Polsce rozwiązana jest również kwestia obowiązywania limitów prędkości, które na Wyspach precyzowane są specjalnymi znakami i obowiązują do odwołania. Zwróćmy uwagę także na fakt, że w Wielkiej Brytanii nie istnieją znaki: „początek terenu zabudowanego”, oraz „koniec terenu zabudowanego” jak również „początek miejscowości” i „koniec miejscowości”, a limity prędkości na tych obszarach wynikają najczęściej ze znaku ograniczenia prędkości. Pamiętajmy również, o bardzo ważnej kwestii – w Wielkiej Brytanii limity na znakach nie są podawane w kilometrach na godzinę, a w milach na godzinę – w skrócie „mph” zamiast „km/h”. 1 mila to ok. 1,6 km. Oto jak, przeważnie wyglądają dozwolone prędkości na brytyjskich drogach:

– w terenie zabudowanym pojazdy wszystkich rodzajów obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 mph

– w terenie niezabudowanym samochody osobowe mogą poruszać się z prędkością do 60 mph, natomiast wszelkie inne pojazdy, także te z przyczepą do 50 mph,

– na drogach ekspresowych samochody osobowe obowiązuje ograniczenie prędkości do 70 mph, natomiast wszelkie inne pojazdy, także te z przyczepą do 60 mph,

– w przypadku autostrad samochody osobowe oraz pojazdy ważące więcej niż 3,5 tony obowiązuje podróżowanie z prędkością do 70 mph,

– poruszanie się na rondzie – na rondzie należy poruszać się zgodnie ze wskazówkami zegara: skręcamy w lewo i pilnujemy odpowiedniego pasa. Nie ma konieczności zmiany pasa na zewnętrzny przed opuszczeniem ronda,

– przejazdy przez skrzyżowania – na skrzyżowaniach należy z kolei zwracać uwagę na wyznaczone żółtą linią strefy, które pokazują czy dane skrzyżowanie jest przejezdne, a pierwszeństwo jest zawsze oznaczone znakami drogowymi.

Wyposażenie pojazdu

Do obowiązkowego wyposażenia pojazdu w Wielkiej Brytanii zaliczamy jedynie trójkąt ostrzegawczy. Pojazdy o większych gabarytach oraz takie z przyczepą obowiązuje posiadanie dwóch trójkąt ostrzegawczych. Ponadto, pojazdy z przyczepą (jeżeli jest ona dłuższa od pojazdu ciągnącego) obowiązkowo wyposażone być muszą w dodatkowe lusterka boczne.

Zalecanie, lecz nie obowiązkowe jest również posiadanie kamizelki odblaskowej, apteczki pierwszej pomocy, gaśnicy oraz dodatkowego kompletu żarówek.

Zwró

my również uwagę na wymagania dotyczące opon. Minimalna wysokość bieżnika w oponach letnich wynosi 1,6 mm. Obowiązek używania opon zimowych oraz opon okolcowanych na brytyjskich drogach nie jest uregulowany konkretnymi przepisami. Używanie opon zimowych dozwolone jest gdy na drodze znajduje się warstwa śniegu lub lodu.

Inne ograniczenia prawne 

– limit alkoholu we krwi –dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi, pozwalająca na prowadzenie pojazdu wynosi 0,8 promila. Wynik ten czyni Wielką Brytanię, zaraz obok Liechtensteinu i Malty krajem z najwyższym dopuszczalnym limitem stężenia alkoholu na naszym kontynencie. Jednak przekroczenie tej granicy jest na Wyspach poważnym przestępstwem, za które grozi, sześć miesięcy więzienia, 5 000 funtów grzywny, zakaz prowadzenia pojazdów przez okres od 12 do 36 miesięcy oraz od 3 do 11 punktów karnych, w najgorszym wypadku może skończyć się nawet karą więzienia,

– pasy bezpieczeństwa – podczas jazdy obowiązkowo zapięte przez wszystkich pasażerów pojazdu,

– światła – jazda z włączonymi światłami mijania obowiązkowa jest jedynie w nocy oraz przy ograniczonej widoczności,

– podróżowanie z dziećmi – dzieci o wzroście do 135 cm i do lat 12 mogą być przewożone wyłącznie w specjalnie do tego poświęconym foteliku – dopasowanym do ich wzrostu i wagi, bądź na podwyższeniu – dodatkowo zabezpieczone pasami,

– telefon – korzystanie z telefonu podczas jazdy samochodem jest zabronione, kierowca może korzystać wyłącznie z zestawu głośnomówiącego,

– używanie sygnału dźwiękowego – obowiązuje zakaz używania sygnału dźwiękowego w obszarze zabudowanym w godzinach nocnych, tj. od 23:30 do 07:00,

– nocleg w pojazdach campingowych – w Wielkiej Brytanii obowiązuje całkowity zakaz noclegu w pojazdach campingowych campingiem.

Opłaty drogowe

Korzystanie z brytyjskich dróg, w tym także z autostrad przez pojazdy do 12 ton jest bezpłatne. Wyjątkiem jest jednak autostrada M6, na której opłaty za przejazd różnią się w zależności od rodzaju pojazdu oraz godziny przejazdu – inny taryfa obowiązuje w ciągu dnia, a inna w nocy. Na terenie Wielkiej Brytanii płatne są również przejazdy niektórymi tunelami i mostami.

Ważne telefony:

Europejski numer alarmowy obowiązujący również w Wielkiej Brytanii: 112

Numer alarmowy obsługujący nagłe przypadki, wymagające natychmiastowej interwencji: 999

Numer alarmowy zalecany przy mniej pilnych zgłoszeniach: 101
Pomoc drogowa: 0800 028 90 18
Ambasada RP: +44 207 291 35 20

Ambasada RP – telefon dyżurny: +44 207 291 35 42

Nie da się ukryć, że pierwsza jazda bo brytyjskich drogach może przysporzyć dość wiele trudności. Odnosi się wtedy wrażenie, że wszyscy jadą pod prąd i w tym przypadku dezorientacja kierowcy to zjawisko zupełnie normalne. Ważne jest jednak, aby nie popadać w panikę, a uważnie się skoncentrować, pamiętać o zasadach, jakie obowiązują na rondach i na skrzyżowaniach oraz, co bardzo ważne uważnie czytać znaki. Najlepiej jednak, aby przyzwyczaić się do lewostronnego ruchu i nabrać nieco pewno odwagi warto zacząć od poruszania się po mniej uczęszczanych trasach, później wszystko będzie już znacznie łatwiejsze.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKamperem przez Włochy
Następny artykułKamperem przez Ukrainę
Młody adept sztuk kempingowych (ale zapalony). 3 lata przyczepowo, co nieco wypożyczonym kamperem. Twórca kamperemprzezswiat.pl. Stawia pierwsze kroki w pisaniu w języku innym niż języki programowania więc prosi o wyrozumiałość.