Dzięki elektronicznym wspomagaczom, w jakie wyposażyć możemy naszego kampera lub przyczepę kempingową możemy znacznie poprawić komfort i ułatwić ich użytkowanie. Na rynku pojawiają się coraz to nowe urządzenia i akcesoria pomagające odpowiednio wypoziomować lub manewrować naszym domem na kółkach.

System automatycznego poziomowania

Poziomowanie kampera czy przyczepy to dość istotna czynność, która powinna być wykonywana za każdym razem, kiedy parkujemy na noc w nowym miejscu. Dlaczego? Całkowicie poziomie miejsca parkingowe to dość rzadkie znalezisko. Nawet na, na pierwszy rzut oka całkowicie płaskich, asfaltowych parkingach zdarzają się nachylenia utrudniające np. prawidłowe odprowadzanie wody podczas deszczu. Poziomowanie jest tym bardziej trudne na kempingach i polach namiotowych, gdzie różnica poziomów pomiędzy osiami pojazdu kempingowego może wynosić nawet kilkanaście centymetrów. Taka różnica jest znacznie odczuwalna wewnątrz kampera czy przyczepy – podczas gotowania, jedzenia, kąpieli pod prysznicem czy leżenia na łóżku.

Odpowiednie wypoziomowanie kampera czy przyczepy jest  więc bardzo ważnym elementem dotyczącym użytkowania tych pojazdów. Elektroniczne systemy pomagające w poziomowaniu pojazdów caravaningowych działają o wiele sprawniej i szybciej niż te klasyczne, obsługiwane ręcznie, i z powodzeniem je zastępują.

Jak prawidłowo wypoziomować pojazd kempingowy i co może nam w tym pomóc?

Pierwszą czynnością powinno być sprawdzenie, w którą stronę i jak bardzo pochylony jest nasz pojazd. W tym celu warto zaopatrzyć się w specjalne do tego zaprojektowane aplikacje dostępne na smartfony i tablety np. poziomica. Z imponującą dokładnością potrafią one wskazać poziom lub odchylenie od niego. Następnie za pomocą hydraulicznej podpory samopoziomującej możemy dokładnie wypoziomować nasz domek na kółkach, poprawiając tym samym komfort wypoczynku. Podpory zasilane pompą hydrauliczną mogą bez zbędnego wysiłku podnieść nawet 7,5 tonowy pojazd.

Co pomoże w łatwiejszym manewrowaniu przyczepy kempingowej?

Manewrowanie przyczepą bez samochodu wymaga dość dużej siły, jednak dzięki napędom elektrycznym jest to możliwe prawie bez wysiłku i z ogromną precyzją. Napędy do przyczep – inaczej movery znacznie ułatwiają przesunięcie oraz ustawienie naszego domu na kółkach w odpowiednim miejscu, po odłączeniu go od samochodu, są także pomocne np. podczas przejazdu przez bramę. To urządzenie, mające za zadanie wprawienie przyczepy w ruch, to niewielki łatwy w montażu i obsłudze silnik – mover montuje się do osi przyczepy i steruje za pomocą pilota. Na jakiej zasadzie działają movery? Zasilane z akumulatora przenoszą ruch obrotowy rolki roboczej na oponę przyczepy znacznie umożliwiając manewrowanie przyczepą.

 

Opisane powyżej urządzenia zwiększają komfort i ułatwiają użytkowanie kampera czy przyczepy kempingowej. Jednak przed wyborem konkretnego modelu wybranego elektronicznego wspomagacza zwróćmy uwagę na kraj jego produkcji oraz okres gwarancji, aby mógł on posłużyć nam na długi czas.