Lato zbliża się wielkimi krokami, najwyższa więc pora zaplanować wakacyjną podróż. Najważniejszym, lecz nie zawsze łatwym zadaniem jest wyznaczenie celu naszej wyprawy, ale to oczywiście nie wszystko. Co jeszcze? Zaopatrzenie kampera i przyczepy, przegląd, pole kempingowe… no właśnie, na co zwrócić uwagę planując wakacje kamperem lub z przyczepą kempingową? Na to i więcej pytań odpowiadamy poniżej. Dzielimy się również linkami do stron z wieloma informacjami i cennymi wskazówkami dotyczącymi caravaningu.

Plan podróży

Jak wspomnieliśmy plan podróży to podstawa. Przed wyruszeniem na trasę należy wytyczyć na mapie orientacyjną mapę przejazdu na miejsce destynacji. Decydując się na wybór konkretnej drogi trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Po pierwsze pamiętajmy, że nie każda stacja benzynowa/zajazd dysponuje parkingiem przeznaczonym dla kampera lub zestawu: samochód-przyczepa. Dlatego warto odpowiednio wcześniej wybrać także miejsce ewentualnych postojów i tankowania. Należy również rozważyć podróżowanie nocą – kiedy ruch na drogach jest mniejszy, nie ma korków, co w rezultacie może sprawić, że szybciej dotrzemy na miejsce. Nie można zapomnieć również o opłatach za korzystanie z autostrad oraz o ograniczeniach prędkości oraz o zapoznaniu się z przepisami ruchu drogowego obowiązującymi zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Europy – szczególnie w miejscach, po których zamierzamy podróżować.

Pole kempingowe

Oprócz wyznaczenia samej drogi i celu podróży, ważne jest również zebranie informacji o polach kempingowych dostępnych na trasie. Szczególną uwagę warto zwrócić na ich wyposażenie w łazienki, dostęp do wody i energii elektrycznej. Oto kilka stron, na których warto szukać kempingu:

Przegląd sprzętu

Nawet najstaranniej przygotowany plan podróży na nic się zda jeśli nasz kamper lub przyczepa kempingowa będą niesprawne. Warto więc odpowiednio wcześniej dokonać gruntownego przeglądu silnika, zawieszenia, sprawność hamulców oraz wszystkich instalacji – gazowej, elektrycznej i wodnej. Nie pozwólmy żeby awaria sprzętu popsuła nasze podróżnicze plany.

Zaopatrzenie

Mówiąc o zaopatrzeniu chodzi nam głównie o świeżą wodę i żywność. Tej pierwszej najlepiej wziąć pod dostatkiem, szczególnie gdy wybieramy się na niezbyt dobrze zaopatrzony kemping. Podobnie z jedzeniem – jeśli wybraliśmy bardziej odludny zakątek kraju lub świata, warto wtedy pamiętać o odpowiedniej ilości zapasów.

Organizacje caravaningowe, przewodniki, informatory, targi

Przy wyborze trasy, destynacji oraz pola kempingowego z pewnością pomóc Wam mogą organizacje caravaningowe, a także dostępne na polskim rynku, w coraz szerszej gamie różnego rodzaju przewodniki i informatory poświęcone caravaningowi.

Polska Federacja Campingu i Caravaningu

Polska Federacja Campingu i Caravaningu zajmuje się popularyzowaniem idei turystyki caravaningu w Polsce oraz promuje kulturę zachowania na kampingach zarówno w kraju, jak i za granicą. Przyczynia się także do rozwoju i modernizacji bazy campingowej i podnoszenia jej jakości, organizuje krajowe i międzynarodowe zloty campingowe i caravaningowe. Na stronie internetowej Federacji http://www.pfcc.eu/ poza cennym wskazówkami i ważnymi informacjami dotyczącymi caravaningu znajdziecie również kalendarz imprez, spis sprawdzonych pól kampingowych – np. „Najlepsze polskie campingi”, „Tania baza noclegowa nad morzem Bałtyckim”, „Campingi w pobliżu historycznych obiektów sakralnych”  oraz cenne wiadomości o karnetach kampingowych.

Międzynarodowa Federacja Campingu i Caravaningu

Międzynarodowa Federacja Campingu i Caravaningu (Fédération Internationale de Camping et de Caravaning) to najbardziej znana w świecie caravaningu organizacja branżowa. Zajmuje się ona między innymi publikacją informatorów, folderów i katalogów ułatwiających wybór tras oraz pól kempingowych (m.in.: informator „Kempingi w Europie Południowej”) osobom podróżującym kamperem lub z przyczepą kempingową.

Polski Caravaning

Magazyn Polski Caravaning to pierwszy magazyn poświęcony tematyce caravaningu na polskim rynku prasowym. Opisuje nie tylko najważniejsze kwestie dotyczące podróżowania kamperem lub z przyczepą, ale także ciekawe wydarzenia poświęcone caravaningowi – krajowe i zagraniczne spotkania jego miłośników, targi, pokazy.

Strona https://polskicaravaning.pl/ to rozszerzenie magazynu i istna skarbnica wiedzy o caravaningu. Polscy fani tego typu podróżowania w serwisie tym znajdą wszystko – od turystycznych inspiracji przez ważne informacje po przewodniki.

Pola kempingowe – ACSI

Niewątpliwym specjalistą w dziedzinie pól kempingowych w Europie jest ACSI, jeśli więc szukacie miejsca na dłuższy pobyt koniecznie zapoznajcie się z wydawnictwami ACSI, np. z „Przewodnikiem po kempingach w Europie”, w którym opisanych jest ok 9 tysięcy pól kempingowych i obiektów tego typu. Inną ciekawą pozycją ACSI jest informator „Camping Card ACSI” prezentujący 950 kempingów w 17 krajach europejskich, do którego dołączona jest specjalna karta uprawniająca do zniżek w wybranych kempingach.

Jeśli jednak nie przepadacie za książkowymi przewodnikami zajrzyjcie na tę stronę internetową https://www.eurocampings.pl/ , gdzie znaleźć możecie bazę aż 10 tysięcy różnych pól kempingowych sprawdzonych przez ACSI.

Targi turystyczne

Targi turystyczne są idealną okazją do uzyskania bezpłatnie wielu map, folderów, informatorów i innych ważnych wiadomości o kempingach w różnych krajach. Na jakie wydarzenia tego typu warto zwrócić szczególną uwagę? Międzynarodowe Targi Turystyczne TT Warsaw Tour & Travel, Tour Salon w Poznaniu, na których wiele narodowych organizacji turystycznych ma swoje stoiska (np.: Austrian National Tourist Office, Czech Tourism, Switzerlandt Tourism).

 

Nie ulega wątpliwości, że podróżowanie kamperem czy z przyczepą kempingową wymaga starannych przygotowań i konkretnych planów, warto jednak poświęcić na nie trochę czasu, aby później móc już tylko cieszyć się wymarzoną podróżą.